Ludzie często mylą oba zawody. Ba, wielu z nich tworzy nawet jakąś hybrydę – przewodnika wycieczek. To takie połączenie przewodnika turystycznego z pilotem wycieczek. W zasadzie oba zawody są do siebie podobne. Mimo wszystko, pilot to nie przewodnik a przewodnik to nie pilot.

 

Zatem kto jest kim? Łatwo zrozumieć różnicę.

Przewodnik turystyczny to osoba, która ma specjalistyczną wiedzę na temat danego obiektu, miasta czy regionu. Na przykład przewodnik po Gdańsku – ma wiedzę na temat historii miasta, lokalnych atrakcji, miejscowych wydarzeń i wielu innych. Przeważnie mieszka w danym mieście (lub pobliżu), spotyka się z turystami na kilka godzin (i to jest kluczowe, na kilka godzin), oprowadza a potem… biegnie do kolejnej grupy albo wraca do domu.

Pilot wycieczek to osoba, która w większości spotyka się z turystami w momencie rozpoczęcia wycieczki i towarzyszy im przez cały czas jej trwania, czyli jest z turystami przez dzień, dwa, pięć czy siedem, w zależności od tego, ile wycieczka trwa. Jedzie z nimi np. z Gdańska do Krakowa. Po drodze zwiedzają Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Katowice, i na końcu Kraków. Pilot towarzyszy grupie. Przede wszystkim pilnuje, czy cały program imprezy jest prawidłowo realizowany. Innymi słowy sprawdza, czy turyści dostają to, za co zapłacili. Pilot sprawuje opiekę nad turystami. Pomaga w różnych sytuacjach, np. gdy ktoś zgubi dokumenty lub będzie potrzebować opieki medycznej. Przekazuje także podstawowe informacje krajoznawcze, tzn. opowiada o terenach, przez które przejeżdżają; robi wprowadzenie do zwiedzania danego miasta lub atrakcji i gdy dojeżdżają na miejsce to przekazuje grupę przewodnikowi turystycznymi. Czyli pilot wycieczek jest bardziej to kwestii logistycznych, takich jak nawigowanie kierowcy (kierowca jest od kierowania, pilot jest od pilotowania, zatem to pilot mówi kierowcy dokąd jechać), zakwaterowanie grupy, zakup lub odbiór biletów, reagowanie w sytuacjach nagłych i awaryjnych. Co nie oznacza, że przewodnik turystyczny nie opiekuje się grupą i nie dba o jej bezpieczeństwo, to jedno z głównych zadań, szczególnie u przewodnika górskiego.

Zatem główną różnicą pomiędzy pilotem wycieczek a przewodnikiem turystycznym jest to, że pilot jest z grupą przez cały czas trwania wycieczki i jego rola koncentruje się na kwestiach organizacyjnych, a przewodnik turystyczny jest przez kilka godzin a jego rola skupia się na przekazywaniu informacji krajoznawczych.

pilot wycieczek a przewodnik turystyczny

Pilot wycieczek i przewodnik turystyczny to oddzielne zawody.

Być przewodnikiem turystycznym

Możesz być przewodnikiem:

  • muzelanym i oprowadzać po muzeum, np. po Zamku Królewskim w Warszawie lub Kopalnii Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu,
  • miejskim i oprowadzać po mieście, np. Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu,
  • terenowym i oprowadzać po wybranym terenie, np. po województwie czy szlaku,
  • górskim i prowadzić wycieczki po Tatrach, Beskidach czy Sudetach.

Co zrobić aby zostać przewodnikiem?

Przede wszystkim trzeba spełnić wymagania określone ustawowo. Każdy, kto wykonuje zadania przewodnika turystycznego w Polsce musi być pełnoletni, niekarany za przestępstwa umyślne i mieć wykształcenie min. średnie. W niektórych miejscach, aby móc oprowadzać, trzeba mieć uprawnienia, w niektórych nie. A jak to jest dokładnie?

Zacznijmy od tego ostatniego, czyli górskiego. Aby nim być, musisz mieć uprawnienia. Dotyczy to Polski i konkretnie Tatr, Beskidów i Sudetów. A jak je zdobyć takie uprawnienia? Musisz ukończyć specjalistyczny kurs i zdać tzw. egzamin państwowy. Taki egzamin organizowany jest przez Urzędy Marszałkowskie. Posiadając uprawnienia przewodnika górskiego, możesz prowadzić wycieczki po Tatrach, Beskidach i Sudetach.

W przypadku przewodnika miejskiego czy terenowego w Polsce nie ma uprawnień. Każdy, kto spełnia wymogi ustawowe, może oprowadzać.

Z kolei w przypadku obiektów, np. muzeów, wiele z nich ma swoich przewodników, którzy ukończyli szkolenie, zdali egzamin i są zatrudnienie w danym miejscu lub przewodnicy „z zewnątrz” muszą mieć certyfikat, który pozwala im na oprowadzanie po danym obiekcie. Taki certyfikat można uzyskać zdając egzamin organizowany przez muzeum.

To oczywiście przepisy obowiązujące w Polsce. W innych krajach może być inaczej.

Podsumujmy, przewodnik górski musi mieć uprawnienia; przewodnik muzealny w wielu miejscach będzie potrzebować certyfikatu, aby móc oprowadzać a przewodnik miejski i terenowy nie musi mieć uprawnień. Co wcale nie oznacza, że nie musi mieć wiedzy i umiejętności niezbędnych każdemu przewodnikowi. Dlatego warto wziąć udział w kursie przewodnika turystycznego, bo dzięki temu dowiesz się, jak pracować!

Być pilotem wycieczek

Podobnie, jak w przypadku przewodnika turystycznego, trzeba być pełnoletnim, niekaranym za przestępstwa umyślne i mieć wykształcenie min. średnie. Czy trzeba mieć jakieś uprawnienia? Nie. Ale warto ukończyć kurs pilota wycieczek i mieć certyfikat potwierdzający kwalifikacje.

Kurs pilota wycieczek można zrobić jeszcze w szkole średniej. Pracować jako pilot można dopiero, gdy się ma wykształcenie min. średnie, ale sam kurs można zrobić wcześniej.

W Kadrach Turystyki kurs trwa 10 dni. Zajęcia są stacjonarne i terenowe. Jest wycieczka autokarowa, podczas której uczysz się mówienia do mikrofonu, wskazywania trasy kierowcy. A połączenie opowiadania o mijanych miejscach i pokazywanie kierowcy drogi w tym samym czasie wcale nie jest łatwe! Są zajęcia na lotnisku, bo przecież możesz pilotować wycieczki, które lecą samolotem i trzeba opowiedzieć turystom o tym, jak prawidłowo zachować się na lotnisku i bezproblemowo przejść wszystkie etapy odprawy. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować Cię do pracy jako pilot wycieczek. Ważne, abyś zdobył wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci poczuć się pewnie, kiedy wsiądziesz do autokaru i powiesz „Dzień dobry, Państwu!”.

Pilot wycieczek także może się specjalizować, podobnie jak przewodnik turystyczny. Możesz pilotować wycieczki szkolne, studenckie, seniorów. Możesz być pilotem wycieczek krajowych i jeździć z grupami po Polsce. Możesz być pilotem wycieczek zagranicznych i cały świat stoi przed Tobą otworem. To, dokąd będziesz jeździć będzie zależeć m.in. od biura, dla którego będziesz pracować, Twojej znajomości języków obcych czy zainteresowań.

No właśnie, a czy pilot wycieczek musi znać język obcy? Wydawałoby się, że tak! Przecież pilota wycieczek kojarzymy właśnie z podróżami za granicę a tam musi się jakoś dogadać. A tu niespodzianka! Nie musi. Przecież może pilotować wycieczki po Polsce dla turystów z Polski.

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
  • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
  • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
  • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
  • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
  • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
  • Jakie są zadania pilota wycieczek?
  • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
  • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
  • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
  • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?