Praca w turystyce to zupełnie inne życie. Ludzie marzą o podróżach. Chcą chociaż raz w życiu pojechać do Paryża, Londynu czy Nowego Jorku. Dla człowieka turystyki jest to chleb powszedni. To, za co ludzie płacą spore pieniądze, on ma wliczone w zakresu obowiązków służbowych.
Praca w turystyce daje ogromne możliwości podróżowania i poznawania świata. Ludzie z zazdrością patrzą na twoje profile w social mediach, bo jest tam mnóstwo zdjęć z najdalszych miejsc na świecie. A z drugiej strony nie wiedzą, lub nie zdają sobie sprawy, że praca w turystyce to trudne i bardzo odpowiedzialne zajęcie. To fakt, można poznawać świat, ale to nie jest “clue” tej pracy.
Być specjalistą ds. turystyki
Specjalista ds. turystyki, doradca, konsultant czy prezenter oferty turystycznej. Różne nazywa się osobę, która pracuje stacjonarnie w biurze podróży, za biurkiem i sprzedaje imprezy turystyczne. Ale to chyba pierwszy zawód, którym mamy na myśli, gdy myślimy o pracy w turystyce.
Co robisz? Pomagasz ludziom spełniać ich marzenia o podróżowaniu i odpoczywaniu. Rozmawiasz z klientami. Dopytujesz, czy preferują zwiedzanie czy wypoczynek. W jakim terminie chcą jechać, ile osób, na jak długo, jaki mają budżet? Na podstawie zebranych informacji wyszukujesz oferty, które spełniają ite wymagania. Starasz się znaleźć oferty, które jak najbardziej spełniają oczekiwania klientów. Zależy Ci, aby wrócili zadowoleni. Bardzo często jest tak, że ludzie długo czekają na wakacje; zbierają pieniądze, aby móc pozwolić sobie na wyjazd. Nie mają wiedzy na temat turystyki, zatem nie za bardzo wiedzą, dokąd mogliby jechać i czy dane miejsce będzie im odpowiadać. Ale… mają Ciebie. Przecież Ty pomożesz im dobrać ofertę do ich potrzeb. Powiesz, że przy wyjeździe z małym dzieckiem lepiej wybrać Grecję, bo tam leci się 3 godziny aniżeli Wyspy Kanaryjskie z przelotem 5-godzinnym. Wiesz, jakie dokumenty muszą mieć, aby pojechać do Chin czy Tajlandii. Jesteś w stanie doradzić, zarekomendować, polecić. No i właśnie na tym polega Twoja praca.
A bonusem w tej pracy jest to, że Ty też może podróżować po świecie. Biura podróży bardzo często, szczególnie na początku i na końcu sezonu turystycznego, organizują tzw. study tour’y, czyli wyjazdy dla pracowników biur podróży. Chodzi o to, aby pokazać konsultantom czy doradcom tzw. destynację, czyli kierunek wakacyjny. Zapoznać z ofertą hoteli, zaprezentować lokalne atrakcje turystyczne. Bo dzięki temu pracownikom biur podróży łątwiej opowiadać o danym miejscu na świecie. A gdy łatwiej opowiadać, to też łatwiej sprzedawać. I właśnie o to chodzi.
Pracując w biurze podroży spełniasz marzenia turystów o podróżach, małych i dużych.
Być pilotem wycieczek
No dobrze, ale może praca stacjonarna nie jest dla Ciebie. Może chcesz, aby Twoje życie było na walizkach, w ciągłej podróży? Przynajmniej przez kilka kolejnych lat. No to co? Odpowiedź jest prosta. Zostań pilotem wycieczek.
Co robisz? Przede wszystkim pilot wycieczek jest przedstawicielem organizatora imprezy turystycznej i dba o to, aby wszystkie świadczenia, które turyści kupili, czyli np. przejazd, zakwaterowanie, program turystyczny zostały prawidłowo zrealizowane. Innymi słowy: pilot wycieczek jest oczami biura podróży na wyjeździe i sprawdza, czy wszystko idzie tak, jak powinno. Pilot wycieczki także opiekuje się turystami. Jakby potrzebowali pomocy, np. zgubili dokumenty czy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej, to pilot pomaga im w tym. Przekazuje też podstawowe informacje krajoznawcze, czyli opowiada o tym, co mijamy po drodze: co to za kraj, jaka jest lokalna tradycja, kultura, kuchnia, itd. Ale nie jest przewodnikiem turystycznym. Przewodnik turystyczny to inny zawód!
Jako pilot wycieczek możesz jeździć po Polsce, możesz też pilotować wycieczki zagraniczne. Możesz specjalizować się w pilotowaniu danego kierunku czy typu imprez. Śniadanie w Warszawie a kolacja w Nowym Jorku – to naprawdę możliwe.
Być przewodnikiem turystycznym
Możesz oprowadzać turystów po mieście, terenie czy górach. Możesz być przewodnikiem miejskim, terenowym lub górskim. Jako przewodnik w większości mieszkasz w danym miejscu, po którym oprowadzasz, zatem tutaj nie ma większych wyjazdów, jak w przypadku pilota wycieczek. Wstajesz rano, jesteś umówiony/a z grupą np. na 10:00. Jedziesz do umówionego miejsca. Przyjeżdża grupa z pilotem wycieczki, Ty przejmujesz grupę i przez kolejne 4-8 godzin oprowadzasz. Opowiadasz o miejscach, które widzą turyści. Przekazujesz ciekawostki. Mówisz tak, aby ludzie dowiedzieli się, co widzą; aby czuli przyjemność z tego zwiedzania. Nie prowadzisz wykładu na uniwersytecie. Ludzie przyjechali na wakacje, pozwiedzać, miło spędzić czas. Dobierasz informacje do grupy, do ich zaangażowania, energii, pogody.
To praca, która daje mnóstwo satysfakcji. Bo to miłe, jak ludzie Ciebie słuchają. Jak widzisz, że miło spędzają czas. A oczywiście najfajniej jest, gdy przychodzą do Ciebie i mówią, że to była super wycieczka i wiele się dowiedzieli. No po prostu serce rośnie!
Być rezydentem turystyczym
Mieszkasz przez kilka miesięcy w super miejscach na świecie. Grecja, Hiszpania, Turcja a nawet Madagaskar, Malediwy czy Dominikana.
Co robisz? Rezydent turystyczny to także przedstawiciel biura podróży, tylko nie na wycieczce a na tzw. destynacji, czyli kierunku wakacyjnym. Ludzie jadą na wczasy do Grecji, Hiszpanii czy Włoch. Są w hotelu przez 7, 10, 14 dni. Odpoczywają, plażują, opalają się. A rezydent jest od tego, aby się nimi opiekować; pomagać, gdy takiej pomocy potrzebują. Rezydent odbiera ich z lotniska, przyjeżdża do hotelu aby opowiedzieć o tym, z jakich atrakcji mogą korzystać, zaproponować udział w lokalnych wycieczkach. Serwis rezydencki, czyli to, co dokładnie robi rezydent, uzależniony jest od biura podróży, dla którego pracuje.
Pracując w turystyce nie musisz pracować za biurkiem od 9 do 17. Wiele zawodów w tej branży to tzw. “wolne” zawody.
To tylko niektóre zawody turystyczne. Chcąc być związanym z branżą turystyczną, możesz pracować w różnych miejscach. Na przykład organizacjach turystyczych, których zadaniem jest promowanie miasta, regiony czy kraju; biurach turystyki biznesowej, w których będziesz tworzyć organizować spotkania, wyjazdy motywacyjne, kongresy czy inne wydarzenia; czy też w liniach lotniczych, gdzie będziesz pracować jako steward czy stewardesa.
Bez względu na to, w którym obszarze turystyki będziesz pracować, Twoje życie będzie zupełnie inne, niestandardowe. I właśnie to przyciąga do tej branży wiele osób. Może przyciągnie też Ciebie?