by Trenerzy Kadr Turystyki

Jaki Kurs Pilota Wycieczek wybrać?

To, jaki kurs pilota wycieczek wybierzesz, może zdecydować o Twoim przygotowaniu (lub nie) do zawodu.

W internecie można zaleźć wiele ofert kursu pilota wycieczek. Osoba, która nie jest związana z turystyką, może mieć trudność w wybraniu tego, który najlepiej ją przygotuje do pracy. Ile godzin musi trwać taki kurs? Jaki musi być jego program? Czy kurs zawsze kończy się egzaminem? Odpowiadając na te, i inne pytania dotyczące kursu pilota wycieczek, pomożemy Ci w wybraniu tego, który najlepiej przygotuje Cię do pracy.

Ile powinien trwać Kurs Pilota Wycieczek?

Długości trwania kursu pilota wycieczek nie regulują żadne przepisy. Każda firma, która organizuje taki kurs, może sama określić czas jego trwania.

W opisie kwalifikacji rynkowej „Pilotowanie imprez turystycznych” orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji określono w liczbie 120 godzin.

W Kadrach Turystyki Kurs Pilota Wycieczek trwa 90 godzin zajęć „w kontakcie” i 30 godzin pracy własnej, zatem jest spójny z opisem kwalifikacji.

kurs pilota wycieczek

Orientacyjny czas na przygotowanie się do potwierdzenia kwalifikacji “Pilotowanie imprez turystycznych” to 120 godzin.

Jaki powinien być program Kursu Pilota Wycieczek?

Nie ma żadnych przepisów regulujących program Kursu Pilota Wycieczek. Każda firma, która organizuje taki kursu, może sama określić jego program.

Warto, aby program Kurs Pilota Wycieczek pokrywał się z wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi, które wymagane są na egzaminie kwalifikacyjnym. Chodzi o to, aby zajęcia jak najlepiej przygotowały Cię do egzaminu.

Wiele firm oferuje Kurs Pilota Wycieczek ze starym programem nauczania. Co to znaczy? Kiedyś program Kursu Pilota Wycieczek był określony przez rozporządzenie właściwego ministra. Są firmy, które wciąż informują, że ich program Kursu Pilota Wycieczek jest zgodny z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 stycznia 2006r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek Dz. U. z 2006 r. Nr 15, poz. 104. Tyle, że to rozporządzenie już nie obowiązuje!

 

Jakie zajęcia powinien mieć Kurs Pilota Wycieczek?

Przede wszystkim praktyczne. Musisz nauczyć się, jak przygotować się do wyjazdu, jak obsługiwać wycieczki autokarowe i lotnicze, jak zakwaterować grupę, jak poradzić sobie w sytuacjach trudnych i awaryjnych.

Podczas Kursu Pilota Wycieczek w Kadrach Turystyki, oprócz zajęć stacjonarnych, zabieramy Cię na trasę pieszą i autokarową, mamy też zajęcia na lotnisku. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować Cię do pracy w tym zawodzie.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o „Podręcznik Pilota Wycieczek”. Na zajęciach omawiamy kolejne rozdziały tej książki; bierzesz udział w ćwiczeniach, które pozwalają Ci wykorzystać teorię w praktyce. Dzięki temu poczujesz się pewniej, bezpieczniej, kiedy już sam usiądziesz na fotelu pilota wycieczek, weźmiesz mikrofon i powiesz „Dzień dobry, w imieniu biura podróży XYZ witam na wycieczce do…”.

kurs pilota wycieczek

Zajęcia Kursu Pilota Wycieczek powinny być przede wszystkim praktyczne.

Kurs stacjonarny czy online?

Pilotażu wycieczek trzeba się uczyć w praktyce. Musisz usiąść na fotelu pilota, nauczyć się pracy z mikrofonem, stanąć przed ludźmi i przekazać im informacje. Tego nie da się zrobić na kursie online.

Dlatego zachęcamy do udziału w kursach stacjonarnych lub hybrydowych, podczas których część zajęć odbywa się w naturalnym środowisku pracy pilota wycieczek. To przyniesie najlepsze rezultaty.


#iguru_button_63dd1dbf645be .wgl_button_link { color: #192c55; }#iguru_button_63dd1dbf645be .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_63dd1dbf645be .wgl_button_link { border-color: #162d57; background-color: #ffffff; }#iguru_button_63dd1dbf645be .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }