by Trenerzy Kadr Turystyki

Jak przygotować się do pracy w biurze podróży?

Czy warto teraz zaczynać pracę w turystyce? Co zrobić by bez doświadczenia rozpocząć karierę w biurze podróży?

Turystyka to jedna z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii branż. Liczne zakazy lotów, zmieniające się przepisy dotyczące konieczności przechodzenia kwarantanny oraz ryzyko ponownego lockdown’u nie pomagają wrócić do równowagi.

Czego Ci trzeba?

Studia a tym bardziej kierunkowe, czyli turystyka i rekreacja, nie są warunkiem koniecznym do podjęcia pracy w biurze podróży. Oczywiście mogą pomóc w szukaniu pracy a także w późniejszych zadaniach zawodowych, ale dużo ważniejsza od wykształcenia jest ciekawość świata!

Turystyka, podróże, atrakcje turystyczne świata – musi to Ciebie interesować! Musisz czytać, oglądać, doświadczać aby potem móc o tym opowiadać swoim klientom.

Jednak sama ciekawość świata nie wystarczy. Musisz mieć też tzw. twardą wiedzę. Produktową i sprzedażową. Produktową, czyli znać produkt oferowany przez touroperatorów (kierunki wakacyjne, hotele, ubezpieczenia, itd.) oraz sprzedażową, czyli wiedzieć, w jaki sposób prezentować ofertę aby klient chciał ją kupić.

Wiedzę z obu zakresów dostaniesz na naszym Kursie Pracownika Biura Podróży. Zajęcia pomogą Ci pozyskać informacje, które są niezbędne do pracy w każdym biurze podróży.

Wiedza produktowa

Jeszcze przed udziałem w Kursie Pracownika Biura Podróży w Kadrach Turystyki zacznij czytać o kierunkach wakacyjnych. Zapoznaj się z rankingami popularności tych kierunków wśród polskich turystów! Grecja, Turcja, Hiszpania czy Chorwacja to jedne z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych przez naszych klientów. Skoro tak jest, to musisz mieć wiedzę o tym, jaka jest tam pogoda, jakie są przykładowe ceny podstawowych artykułów, co warto zwiedzić, czego warto posmakować.

Warto zainwestować w dobre przewodniki, które będą służyć ci latami. Dodatkowych źródłem wiedzy będą blogi czy vlogi oraz konta instagramowe osób związanych z turystyką, które mieszkają na destynacjach, czyli kierunkach wakacyjnych (spójrz na zestawienie polecanych profili tutaj).

Wiedzę na temat hoteli trudniej pozyskać. Jeden organizator turystyki potrafi mieć na danym kierunku kilkaset hoteli, a Ty możesz pracować u agenta turystycznego, którzy sprzedaje ofertę wielu organizatorów turystyki zatem liczba hoteli jest ogromna.

Praktyka czyni mistrza i bazę wiedzy o hotelach zbudujesz w trakcie pracy. Jeśli jednak chcesz rozpocząć pracę nad fundamentami to warto zapisać się do grup facebook’owych poświęconych różnym kierunkom – z łatwością wychwycisz, które obiekty są popularne i będziesz mieć dostęp do najświeższych opinii o nich.

jak zacząć pracę w biurze podróży

Pracownik biura podróży musi mieć wiedzę o kierunkach wakacyjnych.

Wiedza sprzedażowa

Nawet najlepiej przygotowaną osobę może sparaliżować na widok pierwszego klienta siadającego do biurka. Skupiając się na aspektach wiedzy produktowej, często zapominamy jak ważna jest rozmowa i umiejętność jej poprowadzenia.

Zanim zasiądziesz na swoim stanowisku, warto poznać i przećwiczyć techniki sprzedaży, które stosujemy w turystyce. Możesz to zrobić podczas Kursu Pracownika Biura Podróży w Kadrach Turystyki. Podczas zajęć przeznaczamy sporo czasu właśnie na sprzedaż oferty turystycznej. Pokazujemy strukturę rozmowy sprzedażowej, od nawiązania kontaktu, poprzez analizę potrzeb, prezentację oferty, kończąc na zbijaniu obiekcji i finalizacji sprzedaży.

Warto też zaznajomić się z literaturą dotyczącą sprzedaży, zachowań konsumentów i psychologii handlu (koniecznie przeczytaj książki Briana Tracy). To na pewno ułatwi Ci późniejsze działanie.

Pokaż się!

Martwisz się, że nie dostaniesz pracy, ponieważ w Twoim CV hula wiatr? Spokojnie, każdy kiedyś zaczynał. Pamiętaj jednak, że aplikacja powinna pokazać Twoje mocne strony i zachęcić pracodawcę do kontaktu. Wykorzystaj szablony z darmowego programu Canva i przede wszystkim opisz się krótko, wskaż swoje zalety i predyspozycje.

W CV do biura podróży warto zawrzeć listę odwiedzonych krajów, a jeśli podróżowałeś z biurami podróży to napisz ich nazwy, uwzględnij hotele w jakich byłeś.

Nie wstydź się umieszczać linków do swojego bloga lub konta na Instagramie – jeśli piszesz o podróżach lub prezentujesz swoje zdjęcia z wakacji to dla pracodawcy jasny sygnał, że rozwijasz swoje zainteresowania i masz potencjał do przedstawiania kierunków oraz ofert.

Trudne czasy dla turystyki

Aktualnie, w czasie pandemii, biura podróży funkcjonują w środowisku kryzysowym, w czasie ogromnej niepewności i dynamiki wydarzeń. Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na znalezienie pracy w tej branży.

Biura podróży są zmuszone do modyfikacji swojego produktu oraz opracowywania nowych form wyjazdów. Turystyka potrzebuje nowych pomysłów i kreatywnych rozwiązań.


#iguru_button_669f5048c6726 .wgl_button_link { color: #192c55; }#iguru_button_669f5048c6726 .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_669f5048c6726 .wgl_button_link { border-color: #162d57; background-color: #ffffff; }#iguru_button_669f5048c6726 .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }