by Trenerzy Kadr Turystyki

Praca stewardesy wymaga nienagannego wyglądu

Linie lotnicze stosują surową dyscyplinę mundurową, której muszą przestrzegać stewardesy i stewardzi.

Bez względu na to, czy będziemy mieć do czynienia z pięciogwiazdkową linią lotniczą, czy z przewoźnikiem niskokosztowym, zasady dotyczące wyglądu w obu przypadkach będą dość rygorystyczne.

Dlaczego personel pokładowy musi przestrzegać dyscypliny mundurowej?

To za sprawą dwóch kwestii.

Po pierwsze – załoga pokładowa jest wizytówką linii lotniczej i im lepiej będzie się prezentować, tym lepszą będzie reklamą danego przewoźnika. Zadbany wygląd stewardes oraz stewardów świadczy o profesjonalizmie, dokładności i odpowiedzialności – cechach niezmiernie ważnych w tym zawodzie.

Po drugie – duża część tych restrykcji, podyktowana jest kwestią bezpieczeństwa, dlatego tak ważne w tym przypadku jest, aby włosy były spięte i gładko uczesane, kolczyki niewystające poza płatek ucha, a buty stabilne i nie za wysokie. Żaden element umundurowania oraz wyglądu nie może utrudniać załodze wykonywania codziennych obowiązków, a tym bardziej być przeszkodą w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej.

Do jakich zasad dyscypliny mundurowej muszą stosować się stewardesy i stewardzi?

O podstawowych zasadach dyscypliny mundurowej mówimy podczas Kursu Stewardessy/Stewarda. Więcej informacji pozyskasz podczas szkolenia w liniach lotniczych, bowiem każdy przewoźnik ma swój podręcznik, określający wszystkie zasady związane z dyscypliną mundurową. Zawarte są tam m.in. takie aspekty, jak dopuszczalne uczesania włosów, kolor i długość paznokci, wysokość i wygląd obcasów, a nawet kolor bielizny.

Taki podręcznik, w zależności od linii lotniczej może liczyć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stron zasad.

Wszyscy członkowie personelu pokładowego muszą przestrzegać tych regulacji, co jest nieustannie weryfikowane.

Podczas noszenia uniformu, załogę obowiązuje zakaz publicznego żucia gumy, palenia tytoniu oraz oczywiście spożywania alkoholu.

stewardesa

Stewardesy linii lotniczych muszą wyglądać zgodnie z zasadami dyscypliny mundurowej.

Jakie konsekwencje grożą pracownikom za nieprzestrzeganie tych zasad?

Za braki lub uchybienia w dyscyplinie mundurowej mogą grozić poważne konsekwencje. W najlepszym wypadku będzie to rozmowa z przełożonym i otrzymanie upomnienia ustnego, w najgorszym – nagana w formie pisemnej.

W większości linii lotniczych dwa lub trzy upomnienia pisemne w określonym okresie czasu mogą skutkować utratą pracy.

O czym musi pamiętać personel pokładowy w temacie dyscypliny mundurowej?

Jedną z ważniejszych zasad, o których każda stewardesa czy steward muszą pamiętać, jest to, że wkładając na siebie uniform, stają się ambasadorami, reprezentującymi daną linię lotniczą. Wszystkie problemy osobiste, prywatne poglądy czy przekonania, a także zachowania niezgodne z etyką przewoźnika, trzeba zostawić w domu. W pracy należy być wizytówką oraz “twarzą” danej linii lotniczej, do tego najlepiej zawsze uśmiechniętą.

Ilość restrykcji oraz wytycznych, o jakich pamiętać musi załoga pokładowa, jest niezwykle duża. Niektórzy mogą czuć niezadowolenie z powodu tylu zakazów i nakazów, czując, że ograniczają one ich swobodę. Inni z kolei dopatrywać się będą korzyści, ponieważ ominie ich choćby odwieczny dylemat: “Co dziś na siebie włożyć?”.

Jedno jest pewne, decydując się na pracę w liniach lotniczych, musimy mieć świadomość, że zasady dyscypliny mundurowej z reguły będą tu bardzo surowe. Nie powinno to zatem budzić w nas frustracji czy niezadowolenia, ponieważ świadomie się na to decydujemy.

To właśnie, między innymi, eleganckie uniformy oraz zadbany wygląd personelu pokładowego dodają tej profesji prestiżu oraz wyjątkowości.

#iguru_button_6627f0b2bc43a .wgl_button_link { color: #192c55; }#iguru_button_6627f0b2bc43a .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_6627f0b2bc43a .wgl_button_link { border-color: #162d57; background-color: #ffffff; }#iguru_button_6627f0b2bc43a .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }