by Trenerzy Kadr Turystyki

Ile zarabia pilot wycieczek?

Stawki za pilotaż wycieczek mogą się bardzo różnić.

Zastanawiasz się, czy zostać pilotem wycieczek? To zawód dla ludzi ciekawych świata; który daje ogromne możliwości podróżowania. Jednak to także trudna i odpowiedzialna profesja, za którą należy się odpowiednie wynagrodzenie. Pilot wycieczek, gdy pilotuje imprezę turystyczną, jest w pracy 24 godziny na dobę. Nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się coś, co wymaga udzielenia pomocy przez pilota. Ile zarabia pilot wycieczek za swoją ciężką pracę?

 

Nie ma jednolitych stawek za pilotaż wycieczek

Każdy pilot wycieczek indywidualnie ustala swoje wynagrodzenie z biurem podróży. Nie ma jednej określonej kwoty za pilotowanie imprez turystyczych, która obowiązywałaby wszystkich. A może chociaż stawki minimalne? No nie. Dlaczego? Bowiem wówczas moglibyśmy być posądzeni o zmowę cenową. A ta jest niedozwolona polskim prawem. Zakaz ustawowy obejmuje ustalenie cen wprost, czyli ustalenie cen sztywnych, tj. na konkretnym poziomie, cen minimalnych i przedziałów cenowych.

Mamy wolny rynek i możliwość konkurowania ceną, dlatego każdy osobiście ustala z organizatorem turystyki wysokość swoich zarobków.

 

Od czego zależą zarobki pilota wycieczek?

Wynagrodzenie pilota wycieczek może zależeć od wielu czynników, np.

 • biura podróży (mały, duży touroperator),
 • typu imprezy turystycznej (szkolna, incentive, egzotyka, itd.),
 • długości wycieczki,
 • liczby uczestników,
 • zapewnionych świadczeń,
 • kraju docelowego,
 • doświadczenia pilota,
 • i innych.

 

Czy pilot wycieczki ma te same świadczenia, co turyści?

Innymi słowy, czy pilot wycieczki ma zapewniony nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i inne świadczenia, z których korzystają uczestnicy imprez turystycznej, podczas wycieczki? W większości tak, ale nie jest to regułą. 

Jednym z obowiązków pilot wycieczek wynikających z Ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych jest nadzorowanie świadczeń, zatem powinien mieć możliwość skorzystania z nich, aby sprawdzić, czy są należycie realizowane. Jednak nie zawsze pilot wycieczki będzie korzystać ze wszystkich świadczeń, które mają zapewnione turyści. Np. podczas wyjazdu incentive jego organizator może stwierdzić, że wstęp do danej atrakcji jest na tyle drogi, że pilot nie będzie z niej korzystać. Wówczas zawiezie turystów, poczeka na nich i odbierze, gdy skorzystają z atrakcji. Takie sytuacje zdarzą się stosunkowo rzadko, jednak są i dlatego o tym piszemy.

 

To ile zarabia pilot wycieczek?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w większości pilot wycieczek otrzymuje tzw. dniówkę. Zarabia za dzień pracy. Jak pilotuje, dostaje wynagrodzenie. Jak nie, nie zarabia. To wolny zawód, rzadko zdarza się aby pilot wycieczek pracował na umowę o pracę i dostawał wynagrodzenie miesięczne. 

Za wycieczkę szkolną można otrzymać 200-250 zł, za wycieczkę do krajów sąsiedzkich 300-350 zł, dalsze trasy to 400-500 zł za dzień pilotażu. W przypadku wyjazdów incentive stawki mogą być jeszcze wyższe. Tak przynajmniej jest w 2018r., kiedy piszemy ten tekst.

No i tym wpisem możemy włożyć kij w mrowisko. Dlaczego? Bo za chwilę odezwą się osoby, które napiszą “To chyba jakiś żart! Za pilotowanie wycieczki szkolnej takie pieniądze?”. I ich oburzenie będzie dotyczyć tego, że to za mało lub za dużo. Bo przecież są tacy, co jeżdżą za 100 zł dziennie a inni nie podejmą się pracy za mniej niż 400 zł. Prawa rynku.

Zatem po co podajemy przykładowe kwoty? Po to, aby osoba, która myśli o pracy pilota wycieczek wiedziała, ile – mniej więcej – można zarobić. Aby mogła podjąć decyzję, czy takie zarobki są dla niej akceptowalne? Jednak pamiętaj, że to jedynie przykładowe stawki i mogą się różnić w zależności od wiele czynników.

 

Jak rozliczyć wynagrodzenie pilota wycieczek?

Umowa zlecenie, faktura z działalności rejestrowanej lub nierejestrowanej – sposobów na rozliczenie wynagrodzenia pilota wycieczek jest kilka. Dokładnie piszemy o nich we wpisie Jaka umowa dla pilota wycieczek?

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
 • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
 • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
 • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
 • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
 • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
 • Jakie są zadania pilota wycieczek?
 • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
 • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
 • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
 • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?