by Trenerzy Kadr Turystyki

Jakie wyształcenie musi mieć pilot wycieczek?

Czy pilot wycieczek musi mieć wykształcenie wyższe branżowe? Już odpowiadamy!

 

Wymagane wykształcenie

Pilot wycieczek musi mieć wykształcenie min. średnie (matura nie jest wymagana). Jest to wymóg wynikający z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. 1997 Nr 133, poz. 884 z późn. zm.).

Nie musi to być wykształcenie kierunkowe. Piloci wycieczek mają różne wykształcenie: od humanistycznego (historia, pedagogika itd.), poprzez lingwistyczne aż po techniczne czy związane z naukami ścisłymi. Każde wykształcenie może być pomocne w pracy pilota wycieczek.

Nie ma uregulowań dotyczących wykształcenia rezydenta turystycznego, które wprost określałyby wymagania w tym zakresie. Rezydent, podobnie jak pilot wycieczek, nadzoruje realizację świadczeń, opiekuje się turystami czy przekazuje podstawowe informacje krajoznawcze, czyli zadania określone w Ustawie dla pilotów wycieczek. Można przypuszczać, iż z tego względu rezydent także powinien mieć wykształcenie min. średnie.

Podsumowując, pilot wycieczek i rezydent turystyczny powinni mieć wykształcenie min. średnie ale nie musi to być wykształcenie kierunkowe, związane z turystyką.

 

Bez wykształcenia kierunkowego?

Wykształcenie kierunkowe oczywiście jest pomocne w pracy pilota wycieczek i rezydenta turystycznego, jednak nie obowiązkowe. Zawodu można nauczyć się na kursach zawodowych dla kandydatów na pilotów wycieczek i rezydentów turystycznych.

W zajęciach bierze udział wiele osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z turystyką. Chcą zmienić zawód, branżę, życie. Szukają czegoś niebanalnego, a praca pilota wycieczek i rezydenta turystycznego właśnie taka jest.

Można zacząć pracować w dowolnym momencie życia

Najlepszym przykładem są Ambasadorzy Kadr Turystyki. Zapytaliśmy Izabellę, Karolinę, Małgorzatę i Roberta o to, czy praca rezydenta lub pilota wycieczek była ich „pierwszym wyborem”.

KT: Czy od zawsze wiedziałaś/eś, że chcesz pracować w turystyce? Czy skończyłaś/eś szkołę lub studia o takim profilu? 

Izabella: Przez większą część życia nie przyszło mi nawet do głowy, żeby pracować w turystyce (a teraz nie mogę zrozumieć, dlaczego wcześniej na to nie wpadłam). Skończyłam filologię polską, potem Public Relations i pracowałam przez wiele lat w firmie handlowej. Dopiero roczna podróż dookoła świata spowodowała, że postanowiłam połączyć życie zawodowe z podróżami. Więcej na ten temat napisałam na blogu (czytaj).

Karolina: Pojechałam na wycieczkę do Włoch. Była to jedna z najpiękniejszych podróży w moim życiu. Obserwowałam tam pracę pilota wycieczki i stwierdziłam, że chcę tak pracować! Po powrocie zapisałam się na kurs dla pilotów wycieczek. I tak się to zaczęło.

Małgorzata: Zanim poszłam na germanistykę, rozważałam również kierunek turystyczny. Po studiach był moment, że chciałam być rezydentem. Jednak te plany mogłam zrealizować dopiero po 20 latach pracy zawodowej, kiedy stwierdziłam, że zrealizuję swoje marzenie o pracy w turystyce.

Robert: Moje życie zawodowe zawsze wziąłem z przemysłem ciężkim. Jestem po 9 latach nauki górnictwa i wielu kursach skierowanych w stronę metalurgii. Turystyka przyszła niespodziewanie i tak już zostało. Zatem realizuję się w zupełnie innej branży niż myślałem.

A może Ty myślisz o zmianie branży? Chcesz połączyć pasję do podróżowania z pracą? Zapraszamy na nasze kursy! Damy Ci solidne podstawy do pracy jako rezydent turystyczny lub pilot wycieczek, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z turystyką.

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
  • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
  • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
  • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
  • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
  • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
  • Jakie są zadania pilota wycieczek?
  • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
  • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
  • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
  • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?