Co zrobić aby zostać właścicielem biura podróży? Jakie warunki spełnić? Odpowiadamy!
Biuro podróży to dla wielu pomysł na własny biznes ale zanim zaniesz go prowadzić, zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w turystyce.
Organizator turystyki vs. agent turystyczny
Pojęcie „biuro podróży” nie istnieje oficjalnie w polskim systemie prawnym, jednak używa się go w rozumieniu podmiotu, który zajmuje się organizacją wyjazdów i pośrednictwem w turystyce (Michalska-Dudek, Przeorek-Smyka 2010).
Na początku zastanów się, kim chcesz być? Organizatorem turystki czy agentem turystycznym.
- Organizator turystyki to przedsiębiorca, który tworzy i sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne (zapoznaj się z dokładną definicją wynikającą z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych).
- Agent turystyczny to przedsiębiorca, który na podstawie umowy agencyjnej sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne utworzone przez organizatora turystyki.
Podsumowując: biuro podróży, które jest organizatorem turystyki organizuje i sprzedaje wycieczki, natomiast biuro podróży, które jest agentem turystycznym tylko sprzedaje wycieczki.
Zatem zastanów się, czy chcesz organizować wycieczki (tworzyć programy, rezerwować poszczególne składki wycieczki tj. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety wstępów itd.) czy tylko sprzedawać to, co inni zaprojektowali?
Wybór zależy oczywiście od celu, który sobie obrałeś. Jeżeli zakładasz biuro podróży po to, aby móc organizować własne wyprawy to musisz zostać organizatorem turystyki; a to wiąże się z większą odpowiedzialnością. Jeżeli na początku nie chcesz rzucać się na głęboką wodę to zostań agentem turystycznym; będziesz sprzedawać imprezy i usługi organizatorów, którzy ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość ich realizacji.