by Trenerzy Kadr Turystyki

Jak założyć biuro podróży?

Co zrobić aby zostać właścicielem biura podróży? Jakie warunki spełnić? Odpowiadamy!

Biuro podróży to dla wielu pomysł na własny biznes ale zanim zaniesz go prowadzić, zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w turystyce.

 

Organizator turystyki vs. agent turystyczny

Pojęcie „biuro podróży” nie istnieje oficjalnie w polskim systemie prawnym, jednak używa się go w rozumieniu podmiotu, który zajmuje się organizacją wyjazdów i pośrednictwem w turystyce (Michalska-Dudek, Przeorek-Smyka 2010).

Na początku zastanów się, kim chcesz być? Organizatorem turystki czy agentem turystycznym.

  • Organizator turystyki to przedsiębiorca, który tworzy i sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne (zapoznaj się z dokładną definicją wynikającą z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych).
  • Agent turystyczny to przedsiębiorca, który na podstawie umowy agencyjnej sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne utworzone przez organizatora turystyki.

Podsumowując: biuro podróży, które jest organizatorem turystyki organizuje i sprzedaje wycieczki, natomiast biuro podróży, które jest agentem turystycznym tylko sprzedaje wycieczki.

Zatem zastanów się, czy chcesz organizować wycieczki (tworzyć programy, rezerwować poszczególne składki wycieczki tj. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety wstępów itd.) czy tylko sprzedawać to, co inni zaprojektowali?

Wybór zależy oczywiście od celu, który sobie obrałeś. Jeżeli zakładasz biuro podróży po to, aby móc organizować własne wyprawy to musisz zostać organizatorem turystyki; a to wiąże się z większą odpowiedzialnością. Jeżeli na początku nie chcesz rzucać się na głęboką wodę to zostań agentem turystycznym; będziesz sprzedawać imprezy i usługi organizatorów, którzy ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość ich realizacji.

Zakładanie biura podróży

Jacek Socha Kadry Turystyki

O poszczególnych etapach zakładania biura podróży opowiada nasz trener – Jacek Socha, wieloletni praktyk branży turystycznej, który w Kadrach Turystyki prowadzi szkolenie „Własne biuro podróży”.

KT: Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć biuro podróży?

JS: Aby założyć własne biuro podróży należy posiadać pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych. Jest to warunek konieczny przy rejestracji działalności gospodarczej na terytorium RP.

Dodatkowo warto mieć wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia tego typu działalności, Na przykład znajomość standardów obsługi klienta w biurze podróży, produktu turystycznego, systemów rezerwacyjnych jak i samego rynku turystycznego w Polsce. Tych zagadnień mogą Państwo nauczyć się na naszym kursie Własne biuro podróży oraz Kurs Pracownika Biura Podróży.

KT: Jakich formalności dokonać aby otworzyć biuro podróży?

JS: Tak, jak wspomniałem, należy zacząć od rejestracji działalności gospodarczej. Aby osoba fizyczna mogła rozpocząć działalność gospodarczą powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Oczywiście biuro podróży nie musi być jednoosobową działalnością gospodarczą. Może być np. spółką prawa handlowego. Wówczas procedura jest inna. Następne kroki to rejestracja w Urzędzie Marszałkowskim oraz uzyskanie polisy gwarancyjnej w przypadku organizatora turystyki.

KT: Co zrobić aby móc sprzedawać wycieczki organizowane przez inne biura podróży?

JS: Należy z nimi podpisać umowy agencyjne. To wcale nie jest łatwe, bowiem organizatorzy turystyki analizują, czy warto wejść we współpracę z danym biurem podróży. Ich decyzja może zależeć o miejscowości, w której mamy biuro; czy nawet konkretnej lokalizacji (np. odległości od innego biura podróży, które już sprzedaje ich ofertę).

Czasem pomocna na początku działalności może być franczyza, czyli przynależność do jakieś sieci sprzedaży, dzięki czemu łatwiej o umowę agencyjną.

KT: A co zrobić aby móc sprzedawać własne wycieczki?

JS: Tu potrzeba jest większa wiedza, bowiem trzeba opracować m.in. Ogólne Warunki Uczestnictwa dla Klienta, znać formy współpracy i zawierania umów handlowych z dostawcami usług (np. firmy transportowe, hotele) a także pozyskać gwarancję ubezpieczeniową, która chroni podróżnych np. w sytuacji niewypłacalności organizatora turystyki. Dużo tego ale warto przejść przez tę procedurę, gdyż dzięki temu można organizować własne wycieczki i kierować je do poszczególnych grup odbiorców (np. grupy szkolne, pielgrzymkowe, biznesowe itd.).

Dokładną procedurę zakładania biura podróży prezentujemy podczas naszego 2-dniowego kursuWłasne biuro podróży, na które serdecznie zapraszam.

Weź udział w Kursie Własne Biuro Podróży

Kurs Własne biuro podróży skierowany jest do osób, które chciałyby:

  • otworzyć własne biuro podróży (posiadać agencję turystyczną lub być organizatorem turystyki),
  • dowiedzieć się, jakie kolejne działania podjąć aby zostać właścicielem biura podróży (od wyboru rodzaju działalności gospodarczej, poprzez zarejestrowanie biura w Urzędzie Marszałkowskim i uzyskanie gwarancji ubezpieczeniowej, do podpisania umów agencyjnych z touroperatorami i dalszą współpracę z nimi),
  • poczuć się pewniej w podejmowanych działaniach związanych z założeniem i prowadzeniem własnego biura podróży,
  • poznać branżę turystyczną aby podejmować trafniejsze decyzje związane z uruchomieniem nowego biznesu,
  • dopytać ekspertów i specjalistów branży turystycznej o kwestie dotyczące rozpoczynania działalności związanej z turystyką,
  • rozpocząć pracę w turystyce, dla wielu – nowej branży, która daje mnóstwo możliwości rozwoju i połączenia pracy z pasją podróżowania.