by Trenerzy Kadr Turystyki

Czy warto ukończyć kurs pilota wycieczek?

Dlaczego warto wziąć udział w kursie pilota wycieczek oraz potwierdzić kwalifikacje zawodowe?

Aby móc pracować jako pilot wycieczek nie trzeba kończyć kursów czy posiadać certyfikatów. Teoretycznie pilotem wycieczek może być prawie każdy. Wiele osób myśli, że zawód pilota wycieczek polega na zwiedzaniu świata i w zasadzie nie jest potrzebne jakiekolwiek szkolenie przygotowujące do pracy. Przecież, co to za praca? To po prostu podróżowanie po świecie. Każdy to potrafi.

No właśnie, nie każdy.

Chcę być pilotem wycieczek

Aby móc pracować jako pilot wycieczek należy spełnić wymagania ustawowe, o których piszemy we wpisie: Czy pilot wycieczek musi mieć uprawnienia?

Jednak oprócz wymagań określonych przez Ustawę z 29 sierpnia 1997r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych osoba, która podejmuje się wykonywania zadań pilota wycieczek powinna mieć wiedzę i umiejętności niezbędne w tym zawodzie.

Co to za sztuka, wsiąść do autokaru i zacząć opowiadać? No właśnie, sztuka. Aby opowiadać, trzeba mieć wiedzę. Mając wiedzę, trzeba potrafić jaką przekazać.

Nauczę się pilotując pierwsze wycieczki. Tak, najwięcej uczymy się poprzez praktykę i doświadczenie. Jednak, czy chcesz ćwiczyć na żywym organizmie? Pamiętaj, Twoja praca będzie oceniona przez turystów i biuro podróży a opinia na temat Twojej pracy może szybko dotrzeć do innych pracodawców.

Przecież podczas wyjazdu nic złego się nie wydarzy! Oby! A jeżeli będzie opóźnienie samolotu, turyści zgubią dokumenty lub zachorują, hotel zrobi overbooking a kierowca poinformuje Cię, że nigdy nie był za granicą i nie ma pojęcia dokąd jechać to będziesz wiedział jak się zachować? Wszystkie oczy będą skierowane na Ciebie, bo przecież do obowiązków pilota wycieczek należy kontrola realizacji świadczeń czy opieka nad uczestnikami wycieczki.

Zdobądź wiedzę i umiejętności

Do każdej pracy trzeba się przygotować. Pójście „na żywioł” może przynieść katastrofalne efekty. Zaczynając pracę w nowym zawodzie, musisz wiedzieć, jakie są obowiązki i jak je poprawnie wykonywać. Zanim wsiądziesz do autokaru w turystami, powinieneś nauczyć się podstaw zawodu. Podstawowa wiedza pomoże Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów oraz poczuć się pewniej pilotując pierwsze wycieczki.

Podstaw zawodu możesz nauczyć się na kursie pilota wycieczek. To 10 dni (5 weekendów) intensywnych zajęć, podczas których dowiesz się.

 • Jak zostać pilotem wycieczek?
 • Jak przygotować się do obsługi imprezy turystycznej?
 • Jak obsługiwać imprezy autokarowe i lotnicze?
 • Jak zakwaterować grupę?
 • Jak zorganizować dzień zwiedzania?
 • Jak przekazywać wiadomości, aby turyści słuchali?
 • Jak prowadzić trasę pieszą i autokarową?
 • Jak zachować się w sytuacjach nagłych, awaryjnych i kryzysowych?
 • Jak zakończyć i rozliczyć realizację wycieczki?

Udział w kursie pilota wycieczek da Ci możliwość poznania zawodu, zdobycia wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych. To wszystko sprawi, że będziesz bardziej świadomy trudu i odpowiedzialności związanej z pilotowaniem wycieczek, a także lepiej przygotowany do obsługi pierwszych zleceń.

 

Potwierdź kwalifikacje

Oprócz udziału w kursie pilota wycieczek, masz możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikację rynkową „Pilotowanie imprez turystycznych”. Czy jest kwalifikacja pilota wycieczek piszemy tutaj.

Zdobądź certyfikat zgodny z Polską i Europejską Ramą Kwalifikacji, dzięki czemu Twoja kwalifikacja będzie rozpoznawana w krajach Unii Europejskiej.

Dlaczego warto ukończyć kurs pilota wycieczek w Kadrach Turystyki?

To pytanie zadaliśmy naszym absolwentom:

Małgorzata: Kurs pilota wycieczek powinien zrobić sobie każdy, kto planuje pracę w tym fachu. Samo wyobrażenie o zawodzie to za mało; szczególnie, gdy nie studiowało się żadnego kierunku związanego z turystyką. Na zajęciach poznałam meandry zawodu, sprawdziłam własne predyspozycje w tym względzie i zostałam wyposażona w niezbędną wiedzę teoretyczną z elementami praktyki. Wartością nieocenioną są nowe znajomości i wsparcie trenerów już po zakończeniu kursu.

Izabella: Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie dzisiaj, żeby pracować w tym zawodzie bez kursu. Nic oczywiście nie zastąpi doświadczenia, ale kurs pilota wycieczek daje bardzo solidną podstawę – wiedzę o procedurach, zasadach pracy touroperatorów i mnóstwo praktycznych wskazówek – jak się przygotować do wyjazdu, co zrobić w sytuacji kryzysowej, jak mówić do grupy, jak szukać pracy… Super jest też to, że po kursie w Kadrach Turystyki jest się częścią branżowej grupy, w której można wymienić się doświadczeniami, kontaktami czy poprosić o radę kogoś z dłuższym stażem.

Karolina: Bez kursu pilota wycieczek nie ma co nawet myśleć o pracy w turystyce. Można sobie wprawdzie kupić książki i w taki sposób zdobyć wiedzę merytoryczną. Ale to będzie nauka wyłącznie na sucho. Tymczasem pilot wycieczek pracuje z ludźmi i to często w trudnych warunkach. Oprócz wiedzy zaczerpniętej z książek musi mieć inne umiejętności, chociażby autoprezentacji czy sprzedażowe. Katalog tych umiejętności jest tak naprawdę otwarty. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego będzie trudno!

Robert: Kurs pilota wycieczek uczy nie tylko zagadnień turystycznych ale przede wszystkim tego, jak być liderem grupy. Daje większą pewność siebie. Przyznam, że bez przeszkolenia miałbym duże obawy aby wsiąść do autokaru, wziąć mikrofon i zacząć przekazywać informacje. A tak, poradziłem sobie.

To jak, jeszcze zastanawiasz się czy warto ukończyć kurs pilota wycieczek?

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
 • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
 • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
 • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
 • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
 • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
 • Jakie są zadania pilota wycieczek?
 • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
 • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
 • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
 • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?
#iguru_button_664c23579e682 .wgl_button_link { color: #ffffff; }#iguru_button_664c23579e682 .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_664c23579e682 .wgl_button_link { border-color: #dd3333; background-color: #dd3333; }#iguru_button_664c23579e682 .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }