by Trenerzy Kadr Turystyki

Czy pilot wycieczek musi mieć uprawnienia?

Uprawnienia pilota wycieczek, licencja pilota wycieczek – czy coś takiego obowiązuje?

Przez wiele lat aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek trzeba było ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy.  Trzeba było posiadać uprawnienia pilota wycieczek. To się zmieniło. Jednak wciąż można ukończyć kurs pilota wycieczek oraz zdać egzamin kwalifikacyjny.

 

Jakie są aktualne wymagania aby pracować jako pilot wycieczek?

Zawód pilota wycieczek do 2013 roku był regulowany prawnie. Aby zostać pilotem wycieczek należało ukończyć kurs pilota wycieczek i zdać egzamin organizowany przez Urząd Marszałkowski. Pilot wycieczek otrzymywał legitymację i identyfikator.

Z dniem 1 stycznia 2014r. w życie weszła deregulacja zawodu pilota wycieczek na mocy Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. 2013, poz. 829). Od tego czasu pilotem wycieczek może być teoretycznie każdy.

Wystarczy mieć:

  • ukończone 18 lat,
  • nie być karanym za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek i
  • posiadać wykształcenie średnie.

Uprawnienia pilota wycieczek nie są już potrzebne aby móc wykonywać ten zawód. 

To nie oznacza, że to jedyne wymagania stawiane kandydatom na pilotów wycieczek. To jedynie wymagania wynikające z przepisów prawnych. Każde biuro podróży określa dodatkowe wymagania, np.

  • ukończenie kursu pilota wycieczek,
  • posiadanie tzw. uprawnień lub certyfikatu kwalifikacji,
  • znajomość języka obcego czy kraju docelowego,
  • doświadczenie,
  • itd.

Zmiana przepisów nie miała na celu umożliwienia wykonywania zadań zawodowych osobom bez odpowiedniego przygotowania; całkowity obowiązek sprawdzenia wiedzy i umiejętności pilota wycieczek przerzucono na pracodawców.

#iguru_button_664c13b6ce8fd .wgl_button_link { color: #ffffff; }#iguru_button_664c13b6ce8fd .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_664c13b6ce8fd .wgl_button_link { border-color: #dd3333; background-color: #dd3333; }#iguru_button_664c13b6ce8fd .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }