jak zostać rezydentem turystycznym
Jak zostać Rezydentem Turystycznym?

Większość biur podróży co roku prowadzi nabór na to stanowisko. Rekrutacje na sezon letni rozpoczynają się jesienią, około końca października/początku listopada, i trwają do końca marca/początku kwietnia, bowiem pierwsi rezydenci na kierunki wakacyjne wyjeżdżają już pod koniec kwietnia, aby być gotowym powitać turystów przylatujących na tzw. długi weekend majowy.

 

Rezydent turystyczny: Jak trzeba spełniać warunki?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak zostać rezydentem turystycznym? Każde biuro ustala swoje wymagania. Przeważnie jest to:

  • pełnoletność,
  • dyspozycyjność (wyjazdy są na 5-6 miesięcy),
  • znajomość języka obcego,
  • prawo jazdy kat. B (na większości kierunków rezydent ma do dyspozycji samochód).

 

Podczas rekrutacji pracodawcy mogą sprawdzić też kompetencje zawodowe kandydatów. Proszą o:

  • powitanie grupy,
  • rozwiązanie problemu zgłaszanego przez turystów,
  • zaprezentowanie wycieczki czy
  • przeprowadzenie części spotkania informacyjnego.

 

To już umiejętności stricte zawodowe. Na pierwsze wrażenie wydają się łatwe. „Co to za trudność powitać grupę na lotnisku?” – mogą pomyśleć niektórzy kandydaci. Jednak pracodawcy zwracają uwagę na wiele szczegółów: jakich słów kandydat używa, w jaki sposób przekazuje informacje, jaką ma postawę. Weryfikacja kompetencji (wiedzy, umiejętności i zachowań) daje możliwość dobrania zespołu rezydentów, którzy będą wykonywać swoje obowiązki najbardziej profesjonalnie.

 

Rezydent turystyczny: Kurs

Na rynku są dostępne kursy dla kandydatów na rezydentów turystycznych. Takie podstawowe, dla osób, które chcą pracować jako rezydenci ale wszystko, co związane z tą pracą jest dla nich nowe. Dzięki nim adepci zawodu nie tylko zdobędą wiedzę i umiejętności, które będą niezbędne podczas pracy na kierunku wakacyjnym, ale także przygotują się do rekrutacji w biurze podróży i zwiększą swoją szansę na jej pozytywny wynik. Oczywiście udział w takim szkoleniu jest całkowicie dobrowolny a kurs przeznaczony jest dla osób, które myśląc o rozpoczęciu pracy rezydenta chcą poczuć się pewniej pod względem kompetencyjnym.

W Kadrach Turystyki prowadzimy Kurs Rezydenta Turystycznego, który przygotowuje do pracy w zawodzie. Zajęcia są bardzo praktyczne i kształcą umiejętności, które będą potrzebne na kierunku wakacyjnym, takie jak powitanie turystów po przyjeździe na destynację, poprowadzenie spotkania informacyjnego czy prezentacja wycieczek fakultatywnych. Zapoznaj się z programem Kursu Rezydenta Turystycznego organizowanego przez Kadry Turystyki.

 

Teraz już wiesz, jak zostać rezydentem turystycznym 🙂

Administrator