Pilot wycieczek
Pokazuj ludziom świat! Polska, Europa, i dalej. Pięknych miejsc na świecie nie brakuje. Biuro podróży organizują wycieczki do różnych zakątków świata. Na takich wyjazdach potrzebny jest pilot wycieczek. Zostań nim i spraw, aby Twoja praca była wielką podróżą.
Aby zostać pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych musisz spełnić określone wymagania: musisz mieć min. 18 lat (nie ma górnej granicy wieku), być niekaranym i posiadać wykształcenie min. średnie (w tym zawodzie pracują ludzie z różnym wykształceniem!).
Wiedzę i umiejętności, które będą Ci niezbędne do wykonywania tego zawodu możesz zdobyć podczas kursu pilota wycieczek. W Kadrach Turystyki trwa on 10 dni (8 dni online i 2 dni stacjonarnie) i przygotowujemy do pilotowania wycieczek po Polsce, jak i zagranicą.
Jako pilot wycieczek będziesz odpowiedzialny za m.in. realizację programu wycieczki (czyli musisz dopilnować, aby turyści zobaczyli to, co było w agendzie wyjazdu), kontrolę świadczeń (musisz dopilnować, aby turyści dostali to, za co zapłacili) oraz opiekę nad turystami podczas całego wyjazdu.
To, dokąd będziesz jeździć zależy od wielu czynników, m.in. Twoich zainteresowań, znajomości języka, współpracy z określonym biurem podróży.
Z biurem podróży, w większości sytuacji, będziesz rozliczać się za tzw. dniówkę, czyli za te dni, które rzeczywiście przepracujesz będąc na wyjeździe z grupą.
To praca dla freelancera, czyli osoby, która chce mieć elastyczny grafik pracy. O tym, ile dni w miesiącu będziesz pracować decydujesz Ty (możesz wziąć dane zlecenie lub nie) oraz rynek pracy (ile w danym miesiącu będzie zleceń).
Rezydent turystyczny
Opiekuj się turystami w pięknym miejscach na ziemi. Spędź kilka lub kilkanaście tygodni w Turcji, Grecji, Hiszpanii czy nawet Tajlandii, Tanzanii lub na Malediwach. Biura podróży zapewniają swoim turystom opiekę rezydenta. Pracuj pod palmami! Z naciskiem na „pracuj”.
Aby zostać rezydentem turystycznym trzeba być pełnoletnim. Każde biuro podróży ma swoje wymagania na tym stanowisku. W większości jest to: doświadczenie lub przygotowanie zawodowe (np. ukończony kurs rezydenta turystycznego), dyspozycyjność (rezydenci wyjeżdżają na min. 3 miesiące), prawo jazdy kat. B (chociaż są kierunki, gdzie nie jest potrzebne) oraz znajomość określonego języka (w większości angielskiego, ale zależy to od kierunku, na którym rezydent pracuje).
W większości rezydent turystyczny pracuje tak, gdzie słońce, palmy i morze. Bo właśnie tam turyści jadą na wakacje. Do jego obowiązków może należeć np. odebranie turystów z lotniska, ich transfer do hotelu, poprowadzenie spotkania informacyjnego, zaprezentowanie oferty wycieczek lokalnych oraz przed wszystkim – opieka nad turystami podczas całego ich pobytu na kierunku wakacyjnym.
Doradca klienta w biurze podróży
Specjalista ds. turystyki, prezenter oferty turystycznej, konsultant lub doradca – różnie nazywamy osoby, które pracują w biurze podróży i sprzedają wycieczki lub wczasy.
Ta praca różni się od pracy pilota wycieczek lub rezydenta turystycznego, bowiem jest w Polsce, stacjonarnie, w biurze podróży. Ale także daje możliwość poznawania świata!
Pracownicy salonów sprzedaży mają możliwość wziąć udział w tzw. study tour’ach, czyli wyjazdach studyjnych, podczas których poznają dany kierunek wakacyjny. A to bardzo ważne, bowiem potem, po powrocie, mogą opowiadać o nim z autopsji swoim klientom. Byłem/byłam tam i polecam – to bardzo ważne dla klienta.
Możesz pracować w salonie sprzedaży touroperatora, czyli organizatora turystyki (np. Coral Travel, Exim Tours) lub u agenta turystycznego, czyli w biurze podróży, które samo nie organizuje wyjazdów a tylko sprzedaje ofertę wybranych organizatorów turystyki.
Myśląc o pracy w biurze podróży warto zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności, które będą Ci potrzebne. Można wziąć udział w Kursie Pracownika Biura Podróży, aby poznać najpopularniejsze kierunki wakacyjnych, systemy rezerwacyjne czy proces obsługi klienta. Ta wiedza z pewnością przyda się podczas każdej rozmowy o pracę w biurze podróży.