by Trenerzy Kadr Turystyki

Ile kosztuje kurs pilota wycieczek

Zastanawiasz się, ile kosztuje kurs pilota wycieczek? Czym różnią się oferty, które znalazłeś w internecie?

W tym wpisie postaramy się powiedzieć Ci, ile możesz wydać na kurs pilota wycieczek.

Zacznijmy od tego, że teraz (sierpień 2023) nie ma żadnych wytycznych do organizacji kursu pilota wycieczek. Co to oznacza? To, że każda firma może organizować taki kurs według własnego programu. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając kurs? Kiedy nie masz doświadczenia w turystyce, trudno jest wybrać kurs, który dobrze przygotuje Cię do pilotowania wycieczek krajowych i zagranicznych.

Jaki powinien być program kursu pilota wycieczek?

Odpowiedź jest prosta: taki, który naprawdę przygotuje Cię do pracy w zawodzie. Taki, który będzie praktyczny i nauczy Cię m.in. jak przygotować się do imprezy turystycznej, jak pilotować imprezy autokarowe i lotnicze, jak przekazywać informacje krajoznawcze, jak sobie radzić z sytuacjami nagłymi i awaryjnymi. Wszystko po to, abyś czuł się pewnie wsiadając do autokaru i witając grupę.

Czasami możesz spotkać w internecie informację, że kurs oferowany kurs pilota wycieczek jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 marca 2011 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Nie musisz brać tego pod uwagę! To rozporządzenie już dawno nie obowiązuje. Zawód pilota wycieczek został “uwolniony” w 2014r., a tym samym od prawie 10 lat nie ma programu szkolenia, który byłby obowiązkowy.

Natomiast świat nie lubi próżni, zatem w 2018 r. weszła w życie kwalifikacja rynkowa “Pilotowanie imprez turystycznych“. Określa ona, jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne powinien mieć pilot wycieczek. Na jej podstawie organizowane są egzaminu kwalifikacyjne i wydawane certyfikaty potwierdzające przygotowanie do pracy w zawodzie. Nie są obowiązkowe, jednak stanowią rzetelne potwierdzenie przygotowania do wykonywania zadań pilota wycieczek.

Dlatego przy wyborze kursu pilota wycieczek warto zwrócić uwagę na to, czy przygotowuje on do potwierdzenia kwalifikacji rynkowej “Pilotowanie imprez turystycznych”, bowiem Zintegrowany System Kwalifikacji staje się coraz bardziej popularny.

Ile kosztuje kurs pilota wycieczek?

Koszt kursu różni się w zależności od jego organizatora. W internecie można znaleźć kurs w wersji online, składający się jedynie ze slajdów, które czytasz w dogodnym dla siebie momencie. Koszt takiego kursu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jednak zastanów się, czy rzeczywiście chcesz wziąć udział w takim kursie. Weź pod uwagę, że pracy pilota wycieczek nie nauczysz się wyłącznie ze slajdów. To zawód, który wymaga mówienia, umiejętności pracy z ludźmi, pracy w autokarze itd. Tego musisz nauczyć się w praktyce!

Ponieważ pracujemy w turystyce od wielu lat, rekomendujemy Ci udział w kursie stacjonarnym lub hybrydowym, który po pandemii stał się bardzo popularny. Część zajęć może być realizowana zdalnie. To ogromna wygoda dla Ciebie, bowiem nie musisz co tydzień lub dwa dojeżdżać na zajęcia. Ale w trakcie kursu pilota wycieczek, wg nas, muszą odbyć się zajęcia praktyczne – w autokarze, mieście czy na lotnisku. To naturalne środowisko pracy pilota wycieczek, dlatego w trakcie kursu powinieneś mieć możliwość poprowadzenia trasy pieszej i autokarowej. Musisz wziąć mikrofon i powiedzieć “Dzień dobry, w imieniu biura podróży XYZ witam Państwa na wycieczce do…”.

Koszt kursu pilota wycieczek to ok. 1500-2000 zł.  Takiego, który zawiera zajęcia praktyczne, dzięki którym przygotujesz się do pracy i poczujesz bezpieczniej rozpoczynając pilotowanie wycieczek krajowych i zagranicznych. Warto zainwestować w taki kurs, który da Ci solidne podstawy do wykonywania zawodu pilota wycieczek. Pamiętaj, że koszt kursu zwraca się szybko, już po kilku dniach pracy.

W Kadrach Turystyki możesz wziąć udział w kursie pilota wycieczek w wersji hybrydowej. To 8 spotkań online (soboty) i jeden weekend zajęć stacjonarnych. Program kursu jest zgodny z opisem kwalifikacji rynkowej “Pilotowanie imprez turystycznych” i przygotowuje do jej uzyskania. Sprawdź najbliższy termin i dołącz do nas – ludzi ciekawych świata.

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
  • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
  • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
  • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
  • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
  • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
  • Jakie są zadania pilota wycieczek?
  • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
  • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
  • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
  • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?