Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować. Mrzonka? Absolutnie nie! Tej maksymie na co dzień wierni są piloci wycieczek.
Od ich pasji w dużej mierze zależy, czy klienci biur podróży z urlopu wrócą nie tylko z opalenizną, ale także ogromnym apetytem na kolejne wojaże. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na dobrych pilotów jest bardzo duże.
Czy praca pilota wycieczek to pomysł na życie?
Zanim zaczniesz czytać dalej, musisz poznać podstawowe informacje o zawodzie pilota wycieczek.
Czy to trudna praca? Tak.
Czy daje satysfakcję? Zdecydowanie Tak!
Czy jest przeznaczona dla osób lubiących planować cały rok naprzód? Niestety, to zły adres.
Jeśli już teraz na Twojej twarzy pojawiły się wypieki i zacząłeś gorączkowo szukać swojej starej torby podróżnej, możesz poznać więcej szczegółów na temat pracy pilota.
Trudno w zasadzie mówić o tym zajęciu, jako o standardowej pracy. To raczej sposób na życie i szansa na zdobycie doświadczeń, o których ludzie siedzący za biurkiem (nawet świetnie zarabiający) mogą tylko pomarzyć. Pilot wycieczek jest z jednej strony wizytówką biura podróży, dla którego pracuje, ale także własnym przewodnikiem po miejscach, które zawsze chciał odwiedzić.
Dla turystów pilot wycieczek stanowi chodzącą encyklopedię. To od poziomu jego wiedzy w dużej części zależy, czy klienci biura będą zadowoleni z wyjazdu. Sama znajomość faktów jednak nie wystarczy. Liczy się przede wszystkim pasja i udowodnienie innym, że wchłonęliśmy atmosferę miejsca. Każdy turysta może przecież samodzielnie znaleźć w Internecie informacje o danym zabytku. Sztuką jest więc takie przekazywanie swojej wiedzy, które wywoła u naszych gości autentyczne zaciekawienie.
Czy pilot wycieczek może nieustannie podróżować?
Pilot wycieczek według standardowej opinii jest osobą, która za darmo zwiedza świat i jeszcze otrzymuje za to pieniądze. To duże uproszczenie. W 100% zgadza się natomiast kwestia odbywania nieograniczonych podróży. Na pewno nie jest to zajęcie dla osób, które nie przejawiają oznak uzależnienia od przygody.
Pilot wycieczek pracujący dla dużego biura podróży może większość roku spędzić w drodze. I nie narzeka! Jest to profesja nieodłącznie związana z aktywnym podróżowaniem, poznawaniem fantastycznych miejsc, które dla przeciętnego człowieka są wyłącznie punktami na mapie. To bardzo atrakcyjny zawód, choć równie odpowiedzialny:
– Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną, choć rzeczywiście, nie znam też pojęcia nic nie robienia. Podczas sezonu, mniej więcej od maja do października, praktycznie nie ma mnie w domu. To jednak niska cena za możliwość ciągłego kontaktu z ludźmi i spełniania moich marzeń o podróżowaniu – przyznaje Ania, pilotka jednego z biur podróży.
Umiejętność przekazywania swojej wiedzy i zwyczajne lubienie ludzi jest podstawą do wykonywania zawodu pilota wycieczek. Bez tego nawet zapalony podróżnik szybko straci serce do pracy.
Pilot wycieczek musi zawsze pamiętać, że jest odpowiedzialny za grupę, której przewodzi. To jego głos musi najlepiej słyszany, to od niego turyści oczekują opieki i urozmaicenia wycieczki. Nie zawsze wszystko idzie także zgodnie z planem. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, takie jak awarie autokarów, nagłośnienia, nawet wypadki. Pilot musi umieć sobie z tym poradzić. Dlatego najpierw powinien ukończyć Kurs Pilota Wycieczek.
Jak zostać pilotem wycieczek?
Aby zostać pilotem wycieczek trzeba spełnić 3 wymagania formalne: być pełnoletnim, niekaranym (za przestępstwa wymienione w Ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) i posiadać wykształcenie min. średnie. Ale oprócz wymagań formalnych są też praktyczne – trzeba mieć wiedzę i umiejętności dotyczące pilotowania wycieczek. A to może dać kurs pilota wycieczek.