by Trenerzy Kadr Turystyki

5 kroków, aby zostać pilotem wycieczek turystycznych

Czy można połączyć pracę z podróżowaniem po świecie? Tak! Właśnie to czyni pilot wycieczek turystycznych. Jak nim zostać? Podpowiemy w 5 krokach.

Krok 1
Sprawdź, czy spełniasz wymagania ustawowe

Aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek, należy spełnić wymagania stawiane przez Ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. A są to:

  • Bycie pełnoletnim
  • Bycie niekaranym za przestępstwa umyślne
  • Posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego

I jak? Masz to? Jeżeli tak, to krok pierwszym krok do zawodu pilota wycieczek został zrobiony. Brawo Ty!

Krok 2
Przemyśl, czy to rzeczywiście praca dla Ciebie

Mówią – zwiedzasz i jeszcze Ci za to płacą. No nie! Praca pilota wycieczek nie polega na zwiedzaniu. To znaczy, zwiedzasz, ale jesteś w pracy. Na dodatek odpowiedzialnej pracy. Odpowiadasz za realizację programu wycieczki, przekazujesz informacje krajoznawcze, rozwiązujesz problemy. To praca 24 godziny na dobę. Nie zamykasz biurka o 17:00 i nie idziesz do domu.

Podczas wycieczki opiekujesz się turystami. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy trzeba będzie pojechać do szpitala czy konsulatu. Oczywiście takie sytuacje nie zdarzają się często, ale trzeba być świadomym, że mogą się zdarzyć. Jest to praca, która daje mnóstwo możliwości, ale podczas wycieczki nie jesteś na wakacjach!

Krok 3
Weź udział w kursie pilota wycieczek

Mówią – wszystkiego nauczysz się w praktyce. No nie do końca. Zanim wsiądziesz do autokaru i przywitasz grupę, warto zdobyć elementarną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne w zawodzie pilota wycieczek. To pozwoli Ci poczuć się bezpieczniej, gdy będziesz stawiać pierwsze kroki w tej profesji.

Właśnie po to jest kurs pilota wycieczek. Aby krok po kroku pokazać Ci, jak wygląda ta praca. Od momentu przygotowania się do wyjazdu (jakie informacje sprawdzić, jak się spakować), poprzez obsługę imprez autokarowych (jak zaplanować trasę, jak powitać grupę, jak doprowadzić autokar do poszczególnych miejsc itd.) i lotniczych, na rozwiązywaniu sytuacji trudnych i awaryjnych kończąc.

Wiedza i umiejętności zdobyte na kursie pilota wycieczek to podstawa Twojej pracy. To przygotowanie do pilotowania wycieczek krajowych i zagranicznych. Po to, aby wiedzieć, jak zachować się na każdym etapie realizacji imprezy turystycznej. Aby nie zrobić krzywdy turystom, biuru podróży i sobie.

Krok 4
Wyślij swoją aplikację do biur podróży

Biura podróży non stop szukają pilotów wycieczek. Ogłoszenia z ofertami pracy pojawiają się bezpośrednio na stronach touroperatorów, na stronach branżowych takich jak tur-info.pl czy na grupach w mediach społecznościowych.

Są okresy, kiedy ofert jest więcej lub mniej. Najwięcej ofert pojawia się w sezonie letnim, którym trwa od kwietnia do października. Biura podróży poszukują pilotów wycieczek do obsługi wycieczek szkolnych (szczególnie pod koniec i na początku roku szkolnego) czy wycieczek objazdowych, który szczyt przypada na miesiące wakacyjne. Ale de facto zapotrzebowanie na pilotów wycieczek jest przez cały rok. Tylko w każdej części roku na pilotów, którzy specjalizują się w obsłudze różnych typów wycieczek i kierunków.

Gdy zobaczysz ogłoszenie i będziesz spełniać wymagania określone przez biuro podróży (każde biuro podróży może określać swoje wymagania: np. znajomość konkretnego języka obcego, doświadczenie zawodowe itd.), od razu aplikuj. Zadzwoń do potencjalnego pracodawcy lub wyślij swoją aplikację (w zależności od tego, jaką formę kontaktu preferuje). Może to właśnie Tobie przypadnie pilotowanie tej wycieczki!

Krok 5
Doskonal swoją wiedzę i umiejętności

Nie ma podziału na pilota wycieczek krajowego i zagranicznego. Każdy może pilotować każdy typ imprezy turystycznej, ale nie każdy ma wiedzę, umiejętności i predyspozycje aby to robić. Kurs pilota wycieczek przygotowuje ogólnie, do pracy pilota wycieczek. Jednak to dopiero preludium, początek Twojej nauki.

W zawodzie pilota wycieczek uczysz się przez całe życie. Czytasz, oglądasz, bierzesz udział w szkoleniach, które zapoznają Cię ze specyfiką pracy w określonymi grupami lub typem imprez turystycznej (np. pilotowanie imprez turystycznych typu incentive). Przez całe życie inwestujesz w swój rozwój zawodowy.

Jeżeli w pewnym momencie uznasz, że już wszystko wiesz i umiesz, wówczas powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Rzeczywiście, po latach pracy możesz się w tym zawodzie czuć komfortowo. Na podstawie wiedzy i umiejętności, a także nabytego doświadczenia zawodowego, wiesz, jak zachować się w wielu sytuacjach. Jednak nie przewidzisz i nie przeżyjesz wszystkiego, stąd czym więcej lat pracujesz w turystyce, tym więcej masz pokory, zdając sobie sprawę, że praca pilota wycieczek to niekończąca się podróż. Także pod względem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w tym fachu.

Zawód: Pilot Wycieczek
Pobierz bezpłatny ebook
  • Jaki dokument określa wymagania i zadania pilota wycieczek?
  • Jakie wymagania ustawowe należy spełniać, aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek?
  • Czy wymagania ustawowe to jedyne wymagania, które trzeba spełnić aby móc pracować jako pilot wycieczek?
  • Czy pilot wycieczek musi ukończyć kurs przygotowujący do pracy?
  • Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
  • Jakie są zadania pilota wycieczek?
  • Co to jest kwalifikacja rynkowa „Pilotowanie imprez turystycznych”?
  • Jaka forma zatrudnienia jest dostępna dla pilotów wycieczek?
  • Gdzie znajdę oferty pracy dla pilota wycieczek?
  • Gdzie jeszcze znajdę ciekawe informacje dotyczące zawodu pilota wycieczek?