Rekrutacja na stanowisko stewarda/stewardesy do linii lotniczych jest zazwyczaj wieloetapowa. Kandydaci zostają poddani wielu testom i zadaniom. Sprawdź jakim?
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać aby wziąć udział w rekrutacji na stanowisko członka personelu pokładowego jest wysłanie formularza aplikacyjnego wraz ze swoim CV oraz kompletem wymaganych zdjęć. Następnie, pozostaje Ci czekać na zaproszenie do procesu rekrutacyjnego.
Czasami linie lotnicze organizują tzw. Open Day dla kandydatów na stewardesy/stewardów. Jest to dzień otwarty dla każdego, kto chciałby wziąć udział w rekrutacji bez konieczności zaproszenia do procesu rekrutacji. Wtedy wystarczy pojawić się danego dnia w określonym miejscu z kompletem dokumentów i stanąć do rywalizacji z innymi kandydatami.
Jakie zadania wykonuje się podczas rekrutacji?
- Autoprezentacja. Niektóre linie lotnicze proszą kandydatów o zaprezentowanie się, w określonym przez nich czasie, np. 60 sekund. To, jak siebie przedstawisz i co o sobie opowiesz, to Twój wybór. Najważniejsze jest, żeby się sprzedać i pokazać w jak najlepszym świetle. Oprócz naszych zdolności językowych oraz prezencji, komisja rekrutacyjna oceni tutaj naszą mowę ciała, zachowanie pod wpływem stresu, czy działanie pod presją czasu.
- Praca w grupach. Kandydaci zostają podzieleni na grupy, gdzie mają za zadanie wspólnie osiągnąć porozumienie i wypracować rozwiązanie problemu. Na tym etapie sprawdzone zostaną nasze zdolności komunikacyjne, praca zespołowa oraz umiejętność rozwiązywania problemów.
- Zadania sytuacyjne. W tym przypadku możemy zostać poproszeni o wcielenie się w rolę członka załogi pokładowej i odegranie trudnej sytuacji, jaka może mieć miejsce na pokładzie samolotu. Podczas tego zadania, rekruterzy skupią się głównie na ocenie naszych kompetencji miękkich, takich jak obsługa klienta, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, czy zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
- Pisemny test z języka angielskiego. Służy ocenie poziomu naszej wiedzy językowej i nie tylko. Może zawierać w sobie pytania z dziedziny geografii, matematyki, czy pytania z zakresu wiedzy ogólnej o świecie. Składa się często z trzech części: testu wyboru, czytania ze zrozumieniem oraz eseju.
- Test psychometryczny. Kandydaci ubiegający się o pracę członka personelu pokładowego muszą wykazać się takimi kompetencjami jak umiejętność pracy w zespole, samodzielność, czy opanowanie. Bardzo ważne jest tutaj również pozytywne nastawienie, sympatia do ludzi oraz zdolności komunikacyjne. W tym celu bardzo często możemy być poddani testom psychometrycznym, które mają na celu sprawdzenie naszych kompetencji oraz cech osobowościowych, niezbędnych do pracy w tym zawodzie.
Osoby, które pomyślnie przejdą przez wszystkie etapy rekrutacji, zostaną zaproszone na indywidualną rozmowę kwalifikacyjną.