by Trenerzy Kadr Turystyki

Blaski i cienie pracy stewardesy

Praca na stanowisku stewardesy/stewarda wydaje się dla wielu spełnieniem marzeń. Jednak jak każdy zawód ma swoje blaski i cienie.

Warto przyjrzeć się bliżej jej zaletom i wadom, aby podejmując decyzję o pracy w tym zawodzie mieć ich całkowitą świadomość.

Zacznijmy od zalet. Co możemy zyskać, wybierając ten zawód?

Zwiedzanie świata

Niewątpliwą, największą zaletą tego zawodu jest możliwość częstego podróżowania i poznawania świata. Dzięki tej pracy masz okazję zobaczyć wiele ciekawych i pięknych miejsc. Do tego dochodzi zapewniony transport, noclegi w dobrych hotelach i diety na każdy dzień pobytu. Czego chcieć więcej?

Atrakcyjne zarobki

Kolejnym dużym atutem tej pracy jest dobra pensja. Oczywiście dużo zależy od linii lotniczej oraz stanowiska, jakie zajmujemy (młodsza stewardesa, stewardesa, starsza stewardesa). Porównując jednak średnie zarobki personelu pokładowego w liniach lotniczych, można śmiało stwierdzić, że są one dużo wyższe w stosunku do średnich zarobków na rynku pracy. Co więcej, przeliczając je na ilość godzin spędzonych w pracy, to kwota za godzinę potrafi być naprawdę imponująca.

Duże możliwości rozwoju

Ścieżka rozwoju w tym zawodzie jest naprawdę kusząca. Oprócz możliwości awansu na wyższe stanowiska (szef pokładu, instruktor) lub pracy w klasie biznes czy first dochodzi możliwość pracy w centrali firmy, np. w dziale produktu czy szkoleń.

Brak monotonii

Ta praca to idealna alternatywa dla „typowych” stanowisk pracy. Z racji tego, że codziennie lata się w różne kierunki świata, w innym składzie załogi i z innymi pasażerami, nie ma tu szans na nudę, czy monotonię. Dodatkowo zyskujesz szansę na pracę w międzynarodowym środowisku i poznanie różnych kultur i narodowości.

Nie martwisz się, co ubrać 😉

Zazwyczaj w  kwestii ubioru obowiązują bardzo rygorystyczne zasady, których należy się sztywno trzymać. Każda linia lotnicza ma swoje wytyczne oraz listę dozwolonych fryzur, makijażu, koloru paznokci, czy rajstop. U niektórych przewoźników zdarza się nawet, że przed wejściem na pokład Twój wizerunek zostanie wnikliwie sprawdzony przez zatrudnione do tego osoby. Ma to jednak swoje plusy. Po pierwsze masz gwarancję, że zawsze wyglądasz jak milion dolarów ;), a po drugie nigdy nie musisz się martwić co na siebie włożyć.

Tańsze bilety i zniżki w sklepach

W większości linii lotniczych otrzymasz zniżki na bilety dla siebie i najbliższych, a w wielu sklepach na lotnisku specjalną zniżkę dla personelu pokładowego. Brzmi kusząco?

stewardesa praca

Praca stewardesy ma swoje blaski i cienie.

Choć to wszystko prezentuje się bajkowo, nie do końca takie jest. Praca w przestworzach może mieć  też wady.

Problemy zdrowotne

Częsta zmiana stref czasowych i klimatycznych prowadzi do permanentnego zmęczenia, a nieregularne godziny snu i jedzenia spowalniają metabolizm. Nie pomagają tu też różnice ciśnień i suche powietrze w samolocie.

Pełna dyspozycyjność

Należy pamiętać, że loty odbywają się zazwyczaj 365 dni w roku, a ktoś je musi obsłużyć. Zawód ten wymaga od nas pełnej dyspozycyjności, często również w niedziele i święta. Może to negatywnie wpływać na relacje z naszymi bliskimi, którzy nie zawsze rozumieją specyfikę tego zawodu. Zdarza się, że w ostatnim momencie będziemy zmuszeni odmówić udziału w rodzinnej uroczystości, bądź odwołać wyjazd z przyjaciółmi, bo w naszym grafiku pojawią się zmiany. Często też będziemy musieli odbyć lot za kogoś innego, bo np. zachorował.  Stewardesa/steward nie mają zazwyczaj wakacji w wakacje, czy świąt w Święta.

Sprzątanie po pasażerach

Niektóre obowiązki personelu pokładowego nie należą do najprzyjemniejszych. Zaliczyć do nich można zbieranie śmieci oraz sprzątanie kabiny i toalet po pasażerach. Stan czystości samolotu musi być kontrolowany przez personel pokładowy, a środki higieniczne regularnie uzupełniane.

Zakaż używania telefonu w pracy

W czasach, kiedy non stop korzystasz ze smartfonu i mediów społecznościowych, podczas lotu nie możesz tego robić. Dasz radę wytrzymać kilka godzin bez sprawdzenia Facebooka czy Instagrama? Wierzymy, że tak!

Opóźnienia

Gdy lot jest opóźniony, personel pokładowy mimo zmęczenia musi zachować opanowanie i profesjonalizm. Zdarza się też często, że to załoga staje się obiektem ataków, a czasami nawet agresji ze strony pasażerów, którzy są niezadowoleni z opóźnienia. Tak samo, jak i podróżnym, tak i załodze takie sytuacje nie są na rękę i często krzyżują prywatne plany.

Trudne sytuacje

Praca stewardessy czy stewarda wymaga także dużej odporności psychicznej. Z racji tego, że odbywa się ona w specyficznych warunkach, o konflikt z pasażerem nie trudno. Stres spowodowany lotem, ograniczona przestrzeń oraz świadomość bycia wysoko w powietrzu sprawia, że ludzie mogą być bardziej wrażliwi i poddenerwowani. Do tego niejednokrotnie dochodzą różnice na tle kulturowym, czy bariera językowa. Zadaniem personelu pokładowego jest łagodzenie tych nastrojów oraz zachowanie spokoju w przeróżnych sytuacjach, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć.

 

Czy warto iść tą drogą i pracować w tym zawodzie to Twój wybór. Jak każda praca, ma ona bowiem swoje plusy i minusy. Jeśli w Twojej głowie nadal kłębią się różne myśli i masz problem z podjęciem decyzji, zapraszamy na nasz kurs stewardess. Wspólnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.:)

#iguru_button_666abd7998c91 .wgl_button_link { color: #192c55; }#iguru_button_666abd7998c91 .wgl_button_link:hover { color: #ffffff; }#iguru_button_666abd7998c91 .wgl_button_link { border-color: #162d57; background-color: #ffffff; }#iguru_button_666abd7998c91 .wgl_button_link:hover { border-color: #162d57; background-color: #162d57; }