Czego uczy się stewardesa?
Członek personelu pokładowego to osoba wielozadaniowa. W swojej pracy wykonuje zadania kelnera, ratownika medycznego, psychologa czy choćby strażaka. Dlatego podczas szkolenia omawiany będzie wachlarz zagadnień oraz niestandardowych sytuacji, z jakimi możesz się zmierzyć się w pracy na pokładzie samolotu.
Najważniejszym obowiązkiem personelu pokładowego jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów oraz zapewnienie spokojnego przebiegu lotu. W związku z tym musisz być przygotowany na wiele sytuacji, tak aby w przypadku ich wystąpienia, szybko i umiejętnie zareagować.
Tematy, jakie poruszane są podczas tego kilkutygodniowego okresu nauki, to przede wszystkim procedury bezpieczeństwa, prawo lotnicze, typy i wyposażenie samolotów, procedury awaryjne, zasady pierwszej pomocy, czy dyscyplina mundurowa.
Dowiesz się wielu ciekawych i fascynujących rzeczy, choćby w jaki sposób rozmawiać z porywaczem, odebrać poród czy obchodzić się z bombą.
Będziesz miał okazję przećwiczyć ewakuację samolotu, holowanie rannych w wodzie czy lądowanie na symulatorze samolotu używając autopilota.
Weźmiesz też udział w zajęciach z samoobrony oraz robienia makijażu czy fryzury.
Gdzie odbywa się szkolenie?
Szkolenie przeważnie odbywa się w głównej bazie przewoźnika. Być może na szkolenie będziesz musiał wyjechać do innego miasta lub nawet kraju.
Zajęcia teoretyczne odbywają się w sali szkoleniowej. Natomiast część praktyczna ma miejsce na symulatorze samolotu. Każdy taki symulator idealnie odzwierciedla rzeczywisty wygląd danego typu samolotu, który znajduje się we flocie danego przewoźnika.
Będziesz mógł przećwiczyć większość sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas lotu. Nauczysz się rozmieszczenia sprzętu awaryjnego, ewakuacji, gaszenia pożaru czy działania w przypadku dekompresji.
Jakie egzaminy muszę zdać?
Warunkiem ukończenia szkolenia jest stuprocentowa frekwencja na zajęciach oraz zaliczenie wszystkich wymaganych egzaminów.
Poziom nabytej przez Ciebie wiedzy będzie codziennie wnikliwie sprawdzany, nie tylko w teorii, ale i praktyce. Na zakończenie czekają Cię jeszcze egzaminy końcowe, do których zazwyczaj możesz podejść tylko dwukrotnie.
Nie zdajesz? Odpadasz. Przewoźnik zrywa z Tobą kontrakt i nie masz już możliwości ponownego podejścia do jego rekrutacji.
Jeśli natomiast uda się Ci się zdać wszystkie egzaminy, czekają Cię jeszcze tzw. loty obserwacyjne oraz loty wprowadzające pod okiem trenera. Po pomyślnym zdaniu egzaminu praktycznego w samolocie stajesz się pełnoprawnym członkiem personelu pokładowego i zaczynasz pracę.
Czy dam sobie radę?
Jak widać, cały proces starań o Twoją wymarzoną pracę jest dość wymagający. Możesz być jednak pewien, że jeżeli zdołasz przejść przez wszystkie etapy, a ekscytacja i uśmiech nie będą Cię opuszczać, to będzie znak, że jesteś idealnym kandydatem do wykonywania tego zawodu.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej i przygotować dobrze do całego procesu? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty kursu stewardesy/stewarda. Zdradzimy Ci tajniki pracy w liniach lotniczych oraz wprowadzimy Cię w świat lotnictwa.
Zapraszamy!