fbpx
+48 512 703 400 biuro@kadryturystyki.pl

Co zrobić po ukończeniu kursu?

Co zrobić po ukończeniu kursu?

 

Jako Kadry Turystyki zdarza się, że dostajemy pytania od naszych przyszłych jak i obecnych kursantów dotyczące perspektyw zatrudnienia. Czy przy obecnym stanie rynku pracy rozpoczynanie pracy jako pilot wycieczek, rezydent turystyczny lub też pracownik biura podróży daje nam perspektywę na udaną karierę?

 

Zacznijmy od początku – turystyka to zjawisko interdyscyplinarne i jest powiązana z wieloma dziedzinami życia, w tym z gospodarką. Ekonomiści zaliczają turystykę do sektora usług i określają ją jako jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów trzeciego sektora gospodarki.

Praca w usługach, o której mówimy, nie polega na wytwarzaniu dóbr, ale na zaspokajaniu potrzeb i generowaniu korzyści. Z tym z kolei mamy do czynienia podczas pracy z turystą zarówno podczas jego obsługi przed, na oraz po wyjeździe.

 

Zadowolenie naszego klienta zaczyna się od prawidłowej obsługi, o którą zadba wykwalifikowany pracownik biura podróży.

 

Niestety w wielu przypadkach wydaje się, że z łatwością i mówiąc wprost “z marszu” organizator turystyki może znaleźć dobrego pracownika, który zachęci potencjalnego klienta do kupna wycieczki. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej.

Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na wiele różnorodnych pytań od klienta, należy znać ofertę biura i umieć odpowiednio dobrać ją do oczekiwań przyszłego turysty. Może nie brzmi to skomplikowanie, ale nie można deprecjonować pracy jaką wykonuje dział obsługi klienta w biurze podróży. To wbrew pozorom już na tym etapie zaczyna się podróż, a nieprawidłowo dobrane miejsce wyjazdu czy hotel potrafią rzutować na chęć ponownego wybrania oferty danego biura.

Organizatorzy turystyki cały czas szukają odpowiednich pracowników. W wielu przypadkach nieprzygotowane do pracy osoby zostawiają pusty wakat i często widzimy ogłoszenia dotyczące rekrutacji do pracy w dziale obsługi klienta. Dla biura podróży osoba, która przychodzi z odpowiednim przygotowaniem to skarb. Pozostali pracownicy mogą skupić się na swoich zadaniach, przeszkolenie trwa krócej. Czy jest to duże biuro czy mniejsze, będące agentem pośredniczącym w sprzedaży oferty większych touroperatorów, warto zwrócić uwagę na pojawiające się w internecie bądź też w witrynach salonów sprzedaży oferty pracy. Praca stała, w przyjemnym miejscu, mili ludzie, a także wyjazdy studyjne. Brzmi dobrze!

Profesjonalny, dobrze przygotowany pracownik biura podróży ma pracę na cały rok. Tylko co jeśli chcę zostać pilotem wycieczek lub rezydentem turystycznym? Jak to wygląda?

 

To pytanie zawsze nurtuje początkujących. Czy rozpoczynając karierę w turystyce znajdę pracę, o której przecież tak marzyłem?

 

Zacznijmy jednak od opcji jakie pojawiają się przed Tobą po zakończeniu kursu pilota wycieczek lub rezydenta turystycznego. Trzeba przyznać, pracy jest dużo. Na tyle dużo, że biura podróży cały czas szukają osób, które chciałyby pełnić wyżej wymienione role. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta i znajduje się na początku tego tekstu. Turystyka to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi sektora usług. Większe zapotrzebowania na wyjazdy turystyczne, zwiększa ilość zapotrzebowania na pilotów i rezydentów. Biura podróży rozpoczynają więc rekrutacje na te stanowiska, ogłaszają się w sieci zarówno na stronach internetowych, jak i Facebooku.

Pracować możesz zacząć na przykład od tak zwanych wahadeł czy też zapytać touroperatora o wyjazd stażowy. Duża część wyjazdów organizowana jest przez biura specjalizujące się w wycieczkach dzieci i młodzieży szkolnej, a także studentów. Jest to równie wymagająca grupa jak osoby dorosłe, jednak potrafiąca na początku wiele wybaczyć, a także naładować Cię pozytywną energią oraz poczuciem, że Twoja praca idzie w odpowiednim kierunku.

 

Będąc „naprawdę dobrym” szybko zostaniesz zauważony.

 

Jeśli profesjonalne przygotowanie, odpowiednie podejście do klienta, odpowiedzialność w swoich działaniach oraz wiedza będą Twoimi atutami, to z pewnością Twój zleceniodawca chętnie poświadczy o tym kolejnemu, który będzie chciał Cię zatrudnić. Twoja kariera będzie się rozwijać, a wraz z tym pojawią się nowe propozycje pracy. Nie oznacza to jednak, że masz biernie czekać na oferty. Wysyłaj swoje turystyczne CV do biur podróży, popytaj wśród swoich znajomych, buduj swoją bazę danych dotyczącą wyjazdów, na których już byłeś oraz  tych na które wiesz, że pojedziesz. Możesz też zostać specjalistą w danym kierunku turystycznym.

Prosty przykład – jesteś osobą, która doskonale posługuje się językiem hiszpańskim. To Twój duży atut. Wykorzystaj go. Zacznij pracować z grupami jeżdżącymi do Hiszpanii, a następnie gdy już będziesz odpowiednio przygotowany możesz ruszyć z grupą do jednego z hiszpańskojęzycznych krajów Ameryki Południowej. Brzmi jak plan?

Przyjmując zlecenia biur podróży, zachowując różnorodność grup, dostosowując odpowiednio terminy wyjazdów można zapełnić swój kalendarz na cały rok. Podróżować i pracować. Bez nudy. Pomagając innym przeżyć wspaniałe wakacje, samemu być zadowolonym z siebie i swojej pracy.

Jeśli chcesz porozmawiać o początkach pracy pilota, rezydenta lub pracownika biura podróży śmiało kontaktuj się z nami na Facebooku lub też na adres e-mail.