fbpx
+48 512 703 400 biuro@kadryturystyki.pl

Jak rozpocząć pracę w zawodzie pilota wycieczek

praca pilota wycieczek

Jak rozpocząć pracę w zawodzie pilota wycieczek

Praca pilota wycieczek? Jak się za to zabrać? Czy trzeba ukończyć kurs pilota wycieczek? Gdzie szukać pracy? Ile się zarabia w tym zawodzie?

Te i podobne pytania zadają osoby, które pomyślały, że warto połączyć pracę z pasją podróżowania. Praca pilota wycieczek niewątpliwie daje taką możliwość.

Pomyśl… 2 dni w Paryżu, kolejne w Madrycie a następne w Lizbonie. Z jednej strony praca w tym zawodzie to życie na walizkach, z drugiej – niesamowita okazja zwiedzania świata, kontakt z nowymi ludźmi, poznawanie innych kultur i nieustanny rozwój osobisty. To praca, która każdego dnia rozwija człowieka. Daje mu nową wiedzę, nowe spojrzenie na świat. Daje też ogromną satysfakcję z możliwości dzielenia się swoją pasją z innymi – z turystami.

Początki w zawodzie

Od 01.01.2014 r., według Ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, pilotem wycieczek może być osoba, która jest pełnoletnia, ma wykształcenie min. średnie i nie była wcześniej karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

To wymogi ustawowe. Wcześniej obowiązkowe było jeszcze szkolenie i egzamin. Obecnie kurs pilota wycieczek i egzamin są nieobowiązkowe.

Kursy dla kandydatów na pilotów wycieczek

Szkolenia przeprowadzają różne podmioty w całej Polsce. Nie ma jednego, ustandaryzowanego programu szkolenia, dlatego przed wybraniem konkretnego kursu należy zapoznać się z jego zawartością programową. Wiele firm do tej pory uczy według wcześniejszych wytycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki mimo, iż wielokrotnie środowisko pilockie wypowiadało się na jego temat negatywnie twierdząc, iż ów program bogaty jest w teorię a ubogi w praktykę. Dlatego warto sprawdzić, czy kurs, na który chcemy się zapisać oprócz wiedzy merytorycznej uczy także praktycznych umiejętności niezbędnych do pracy w zawodzie.

Mimo, że szkolenie nie jest już obowiązkowe to jest mocno rekomendowane przez wielu praktyków tej profesji. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Trudno sobie wyobrazić osobę, która rozpoczyna przygodę z pilotażem bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego i praktycznego. Oczywiście ważna jest pasja, wiedza na temat danego miejsca i znajomość języka ale w parze powinien jeszcze iść warsztat pilocki: wiedza i umiejętności związane z logistyką podróży, współpracą z grupą, przekazywaniem wiedzy, znajomością przepisów i procedur, radzeniem sobie w sytuacjach nagłych i awaryjnych i wiele innych, specyficznych dla profesji pilota wycieczek. A tego można nauczyć się podczas Kursu Pilota Wycieczek.

Dostęp do zawodu

Deregulacja zawodu pilota wycieczek miała na celu ułatwienie dostępu do niego. Czy cel został osiągnięty? Chyba nie, bowiem z jednej strony aby pracować jako pilot wycieczek nie trzeba już kończyć specjalistycznego szkolenia i zdawać tzw. egzaminu państwowego. Z drugiej, biura podróży wciąż w swoich ogłoszeniach z ofertami pracy dla pilotów, w punkcie „wymagania” wpisują „posiadanie uprawnień pilockich”. Trudno się dziwić, że niektórzy organizatorzy turystyki wolą zatrudnić pilota wycieczek z tzw. licencją niż osobę, która nigdy wcześniej nie była związana z turystyką, nie ukończyła jakiegokolwiek szkolenia i nikt nie potwierdził jej kwalifikacji zawodowych. Oczywiście nie oznacza to, że taka osoba byłaby złym pilotem. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach mogłaby się okazać lepszym pracownikiem niż pilot z uprawnieniami. Jednak aby sprawdzić jej kompetencje zawodowe pracodawcy muszą przeznaczyć czas i pieniądze, które potrzebne są do przeprowadzenia efektywnego procesu rekrutacji. A niewiele biur podróży, szczególnie mniejszych, organizujących jedynie kilka imprez turystycznych do roku i zatrudniających niewielu pilotów, może sobie na to pozwolić. Dlatego czasem wolą trzymać się nieobowiązujących już wytycznych, bo przypuszczalnie „uprawnienia pilockie” dają im większą pewność, iż zatrudniają właściwą osobę. W takim razie co z osobami, które nie miały już szansy zdobyć rzeczonych uprawnień?

Certyfikacja kandydatów na pilotów wycieczek

Polska Izba Turystyki w II połowie 2014 r. rozpoczęła certyfikowanie kandydatów na pilotów wycieczek. Dzięki temu można zdobyć certyfikat, który potwierdza posiadanie kompetencji zawodowych potrzebnych do wykonywania zawodu pilota wycieczek. Egzamin jest całkowicie dobrowolny. Osoby, które zakończą egzamin z wynikiem pozytywnym otrzymują, oprócz certyfikatu, identyfikator pilota wycieczek Polskiej Izby Turystyki. Celem projektu certyfikacji jest umożliwienie potwierdzenia kwalifikacji zawodowych osobom dopiero rozpoczynającym pracę w zawodzie a tym samym zwiększenie ich szans na rynku pracy.

Gdzie szukać pracy?

Ogłoszenia z ofertami pracy dla pilotów wycieczek pojawiają się na stronach własnych biur podróży, w serwisach branżowych i portalach społecznościowych.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Najprościej byłoby powiedzieć: „różnie” i „to zależy od wielu czynników”. I taka byłaby najprawdziwsza prawda. Wszystko zależy od m.in. biura podróży, dla którego pracujemy; czasu realizacji imprezy, terminu wyjazdu, programu, obowiązków (czasem na całej trasie jest przewodnik lokalny, czasem to pilot wycieczek pełni jego funkcję), doświadczenia, świadczeń, które pilot ma zagwarantowane podczas wyjazdu i jeszcze wielu innych zmiennych. Pilot wycieczek krajowych, obsługując grupę szkolną, może zarobić ok. 100 zł, pilot w większym biurze podróży na trasach europejskich ok. 150-300 zł, pilot w dużym biurze podróży na imprezie egzotycznej ok. 250-400 zł a pilot grupy incetive nawet 500-600 zł za dzień pracy. Jednak temat jest bardzo delikatny a dokładna odpowiedź na pytanie po prostu niemożliwa.

Czy praca pilota wycieczek jest dla mnie?

Jeżeli jesteś osobą energiczną, szybko aklimatyzującą się do nowych warunków, otwartą na nowe doświadczenia, lubiącą ludzi i posiadającą wiedzę na temat różnych zakątków świata i chcącą tą wiedzą dzielić się z turystami to można przypuszczać, że praca pilota wycieczek jest właśnie dla Ciebie. Dlaczego dodajemy „można przypuszczać”? Bowiem to nie jest łatwy zawód. Oprócz życia na walizach towarzyszy mu wiele sytuacji stresujących, na które w większości pilot wycieczek nie ma większego wpływu a musi sobie z nimi radzić w taki sposób, aby nikt nie zobaczył jego zdenerwowania. To praca mocno angażująca i wyczerpująca emocjonalnie. A zarazem dająca ogromną satysfakcję i spełnienie. Wielu pilotom bliska jest bowiem maksyma Konfucjusza „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani dnia więcej w Twoim życiu”.

 

Praca pilota wycieczek jest bardzo ciekawa. Jeżeli Cię ona interesuje to przeczytaj inne artykuły na jej temat, które znajdują się na blogu Kadry Turystyki: